Početna stranica > Novosti

Federacija se plaši priznati zločine

Federacija se plaši priznati zločine
16.04.2010. god.

 Bošnjačke nevladine organizacije i političari plaše se istine i zbog toga žele da onemoguće predstavnicima RS da na prostoru Federacije BiH obilježe stradanje srpskog naroda, jedinstven je stav nevladinog sektora Srpske.

 
Nedeljko Mitrović, predsjednik Organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS, reagujući na poruku predsjednika tuzlanskog Udruženja dobitnika "Zlatnog ljiljana", Alje Bošnjakovića, da će spriječiti da predstavnici RS u Tuzli 15. maja obilježe dan kada je na brčanskoj Malti 1992. godine napadnuta kolona JNA, kazao je da ga ništa više ne iznenađuje od onih koji su počinili zločin.
 
- Nadamo se da će ili razum ili zakonski propisi u FBiH odobriti i obezbijediti da obilježimo stradanje ne samo u Tuzli, nego i u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici - kazao je Mitrović. On je istakao da nije riječ ni o kakvoj provokaciji, jer ako Bošnjaci smatraju odlazak u Sarajevo i Tuzlu provokacijom, onda oni to stalno rade na cijelom prostoru RS.
 
- Gdje god je gotovo ranjen jedan Bošnjak, oni dolaze, postavljaju spomen-ploče, polažu cvijeće i prave komemoracije i mi nikada nismo pravili probleme i nećemo. Zašto se, onda, mi ne bismo poklonili našim ljudima koji su izgubili život - naglasio je Mitrović.
 
Kako je rekao, bošnjačkim krugovima nikako ne odgovara slika da su oni napravili zločin, jer ako Srbi odu u Tuzlu i Sarajevo onda će se još jednom pokazati da su činili zločine tokom ratnih dešavanja, a ne samo da su bili žrtve, kako stalno ističu.
 
Mihajlo Parađina, predsjednik Predsjedništva BORS, kazao je da ovakve poruke mogu samo da budu dio projekta određene političke elite, sa Harisom Silajdžićem na čelu, koja se stavlja u zaštitu jedine istine koja dolazi iz Sarajeva u vezi s ratom.
 
- Nije ni čudo da se ovako ponašaju, jer oni još nisu završili s ratom i imaju namjeru da obezvrijede i omalovaže sve što dolazi iz Srpske. Smatram da mi nikoga ne provociramo ako želimo da odamo dužno poštovanje našem narodu koji je stradao - kazao je Parađina.
 
On smatra da se Bošnjaci boje istine, odnosno, činjenice da su i u Tuzli i u Sarajevu na zvjerski način stradali Srbi.
 
- Pošto organi RS stvaraju bezbjedan ambijent kada Bošnjaci dolaze na mjesta gdje je stradao njihov narod, onda i federalne vlasti moraju da omoguće srpskom narodu da se na častan način pokloni žrtvama - poručio je Parađina.
 
Predsjednik Saveza logoraša RS, Branislav Dukić, smatra da je poruka tuzlanske organizacije politička opstrukcija.
 
- Prije pet godina tražili smo da se zakonom na nivou BiH omogući da sve žrtve mogu da obiđu mjesta gdje je njihov narod izgubio život zbog ratnih dešavanja.
 
Nažalost, do toga nije došlo, pa se sprovode opstrukcije povodom toga - kazao je Dukić.
 
 
 
Nadležni organi u BiH trebalo bi da reaguju na prijetnje
 
Socijalistička partija smatra da je nedopustivo upućivanje prijetnji učesnicima obilježavanja bilo koje tragedije bilo kog naroda u BiH, zbog čega očekuje od nadležnih organa u BiH da takve skupove i posjetioce adekvatno obezbijedi. U veoma agresivnim odgovorima na najavljeno obilježavanje 18 godina od stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu i u "Tuzlanskoj koloni" prednjači izjava predsjednika Udruženja dobitnika "Zlatnog ljiljana" u Tuzli, Alje Bošnjakovića.
 
-  Nadležni organi u BiH trebalo bi da reaguju na prijetnje u skladu sa zakonom, bilo da su one izrečene javno ili tajno, jer sve suprotno od ovoga vodi daljem razgrađivanju BiH, nepovjerenju naroda i rastu tenzija - ističe SP, te podsjeća da obilježavanju stradanja u Kozarcu, Korićanskim stijenama i Potočarima prisustvuje više hiljada posjetilaca svake godine, prilikom čega nije zabilježen nijedan ozbiljniji incident niti prijetnja iz udruženja RS.
 
Rajko Vasić, izvršni sekretar SNSD, kazao je da poruke o sprečavanju zločina može samo da šalje ispolitizovan sloj ljudi koji obavlja onaj dio posla koji ne smiju javno da kažu zvanični organi.
 
- Sve je to povezano sa zvaničnom političkom elitom bošnjačkih stranaka i to ne rade nikakva udruženja građana - kazao je Vasić.
 
 
Obilježiti svako mjesto stradanja nevinih ljudi
 
Demobilisani borci Tuzle neće se suprotstavljati da dostojanstveno bude obilježena godišnjica stradanja vojnika JNA u "Tuzlanskoj koloni", izjavio je predsjednik Saveza demobilisanih boraca Tuzlanskog kantona, Nijaz Hodžić.
 
- Ako ja tražim da obilježim ili da podignem spomen-obilježje za stradale pripadnike mog naroda u RS, onda ne vidim razloga da neko sprečava pripadnike drugih naroda da obilježe mjesta stradanja u FBiH - rekao je Hodžić, koji je i vršilac dužnosti predsjednika Saveza boraca FBiH.


  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....


9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....

U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....


U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA