Povrijeđeno 36 osoba, od čega 27 policajaca
MOSTAR - U neredima nakon fudbalske utakmice domaćeg Zrinjskog i beogradskog Partizana u noći sa četvrtka na petak u Mostaru je ozlijeđeno 36 osoba, od čega 27 policajaca, potvrdili su policijski i bolnički izvori.
Od spomenutog broja teže tjelesne ozljede zadobio je jedan policajac te jedan navijač Partizana.
Epilog divljanja navijača bile su razbijene arkade, polomljene šake, oči nadražene suzavcem, oštećeni automobili i kafići.
Kako je potvrdila glasnogovornica MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Lejla Trivun, pritvoreno je šest navijača, od čega pet Beograđana i jedan navijač Zrinjskog.
Glasnogovornica Kliničke bolnice Mostar Adriana Pandža je kazala kako je nakon utakmice trideset i šest osoba ozlijeđeno, od toga tri teže.
"Jedan od navijača Partizana je operisan zbog ozljede šake prouzročene eksplozivnom napravom. Ipak, većina ozlijeđenih su pripadnici policije", potvrdila je ona.
U Hitnoj službi su također pružili pomoć desetinama navijača. Pojasnili su nam kako je najveći broj njih zatražio pomoć nakon što je policija u središtu grada, nedaleko od središnjeg mostarskog Trga hrvatskih velikana, uporabila suzavac kako bi razdvojila navijačke grupe. Kako doznajemo od očevidaca, navodno je pretučen i snimatelj jedne televizijske stanice dok je snimao kadrove sukoba.
"Navijače Patrizana smo preuzeli u mjestu Tanovića Han Dubovica, između Nevesinja i Mostara. Odmah smo ih pretresli i oni su sarađivali s policijom, te ništa nije ukazivalo na kasnije incidente. Kada su navijači došli pred stadion, dio njih nije imao karte, pa su ih kupovali na ulazu. Tu su već počeli izgredi", pojašnjava Trivunova.
Nakon završetka utakmice nemiri su se prenijeli na ulice grada. Domaći navijači "Ultrasi" pokušali su Partizanovim "Grobarima", koji su iz Beograda doputovali autobusima i kombijima, blokirati izlaz iz grada, što je dovelo do sukoba navijača i policije.
"Oko 2.000 navijača Zrinjskog je na više mjesta u gradu kamenovalo autobuse i kombije kojima su došli navijači Partizana. Da bi obuzdala navijačku masu, policija se morala koristiti i suzavcem", pojasnila je Trivunova.
Pripadnici MUP-a su uspjeli spriječiti nemire još većih razmjera. Naime, nakon što su "Grobari" izašli iz grada navijači Zrinjskog su pokušali preći na istočnu stranu grada, kako bi se sukobili s navijačima Veleža.
Tako je na Španjolskom trgu, nekadašnjoj ratnoj liniji razdvajanja, došlo do većih sukoba policije i navijača, a miris suzavca se osjetio i tijekom jučerašnjeg dana.
Iz Gradske uprave Mostar su poručili kako nemaju komentara na ove događaje, "jer je utakmicu organizovao MUP".
Uefa je sinoć saopštila da je zbog nereda u Mostaru pokrenula istragu.
Jelić, Bajević i Ćurković napustili svečanu ložu
Milan Jelić, predsjednik F/NS BiH, Dušan Bajević i Ivan Ćurković, legende mostarskog Velaža i eks-jugoslovenskog fudbala, utakmicu u Mostaru nisu odgledali do kraja. Nakon izbijanja prvih nereda na tribinama, poslije desetak minuta igre, Bajević je napustio ložu, dok su to isto nešto kasnije uradili Jelić i Ćurković.
Nemiri počeli na tribinama
Ozbiljniji sukobi navijača i policije počeli su na tribinama. Oko 900 navijača Partizana na stadion su unijeli ogromnu količinu pirotehničkih sredstava, prvenstveno "bengalki", koje su bacali na dio tribina gdje su bili navijači Zrinjskoga. Ni oni nisu ostali dužni, te su uzvratili bacanjem kamenica.
Neredi na tribinama su kulminirali petnaestominutnim prekidom utakmice, a gostujući navijači su se smirili tek na molbu svojih igrača i nakon reakcije Specijalne policije.
Slišković o porazu Zrinjskog
MOSTAR - Nije mi jasno zašto smo se predali nakon 0:2 na poluvremenu, pitao se Zoran Rajović, fudbaler mostarskog Zrinjskog, nakon što je u četvrtak naveče njegova ekipa deklasirana od Partizana 1:6.
Debaklom na stadionu "Pod Bijelim brijegom", Mostarci su vjerovatno okončali ovogodišnji evropski izlet i mogu se okrenuti nastupima u domaćem prvenstvu. San o plasmanu u drugo pretkolo Kupa UEFA popularnim "plemićima" srušio je Lamine Diara, nekadašnji igrač Zrinjskog, briljantnom izvedbom pospremivši tri lopte u mrežu gola Nikole Marića. Revanš u Beogradu, 2. avgusta za Mostarce će biti nemoguća misija, posebno, ako ponove izdanje od četvrtka.
"Na terenu nisam mogao prepoznati svoju ekipu. Ovo nije Zrinjski koji je u prošloj sezoni igrao lepršavo i efikasno. Razočaran sam, ali moglo je biti i gore. U trenucima kada je Partizan vodio sa 6:1, moja četvorica napadača se šetaju terenom, dok su gosti i dalje 'grizli' i pokušavali postići sedmi pogodak. To samo pokazuje o profesionalizmu i odanosti za dres za koji se boriš. Čestitam Partizanu na zasluženoj pobjedi, a moji igrači će snositi sankcije", rekao je Blaž Slišković, trener Zrinjskog.
Policija nije odradila posao kako treba
MOSTAR - Poduzeli smo sve mjere kako ne bi došlo do incidenata, tvrdi Ivica Galić, vršilac dužnosti predsjednika mostarskog premijerligaša.
Galić je objasnio da je na jutarnjem brifingu u četvrtak sa Adrijanom Porombouom iz Rumunije, delegatom utakmice, prijavljeno da će meč obezbjeđivati 521 policajac i 70 redara.
"Tokom utakmice nisam mogao brojati, ali je prijavljeno oko 600 osoba za obezbjeđenje utakmice. Delegat UEFA je potvrdio da je to dovoljan broj i nisu imali zamjerki na nas ni nakon utakmice. Sve što se dešavalo problem je policije, koja nije odradila svoj posao na očekivanom nivou", kazao je Galić.
Miroslav Đukić, trener Partizana, nije želio komentarisati dešavanja na tribinama stadiona "Pod Bijelim brijegom".
"Nisam bio u mogućnosti da pratim šta se dešavalo na tribinama. Bio sam koncentrisan na igru. Naravno, bakljade i fizički obračuni nisu primereni za sportske događaje", rekao je Đukić.
Novak Damjanović, član Komisije za stadione i bezbjednost u N/FS BiH, smatra da utakmica nije bila dobro organizovana.
"Meč je dobro organizovan samo kada protekne bez incidenata ili kada se isti pokušaju spriječiti", decidan je Damjanović, dodavši:
"Nažalost, bolna je istina da imamo lošu infrastrukturu i da je većina stadiona 'podložna' organizaciji incidenata. U domaćem takmičenju je potrebno pooštriti mjere za svaki i najmanji incident, jer samo tako možemo uvesti red na tribine. Takođe, naš je problem što bakljade i petarde pojedinci u Savezu pravdaju 'dekoracijom'. Isto tako, policija na pojedinim stadionima nije se suočavala sa problematičnim situacijama, pa su i njihove reakcije 'tromije'. Najbolji primjer za dobre organizacije je Zenica. Na 'Bilinom polju' je odigrano mnogo visokorizičnih utakmica, ali se rijetko dešavaju incidenti."
- Izvor
- nezavisne.com
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....
9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....
U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....
U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....
Ostale novosti iz rubrike »
















