Đokić-Košarac: Prestati omalovažavati nevine žrtve
"Danas smo, kao i prošle godine, došli na ovo mjesto stradanja zbog toga što želimo da odamo počast nevino stradalim ljudima, da otrgnemo od zaborava zločin koji se dogodio, ali, istovremeno, i da ustanemo jasnog glasa prema pravosudnim institucijama kako ove zemlje, tako i na drugim nivoima, da moraju da odgovaraju oni koji su planirali i neposredno izvršavali ovaj teški ratni zločin", rekao je Đokić novinarima nakon parastosa stradalim vojnicima.
Prema njegovim riječima, pravda je u tome da onaj ko je učinio ratni zločin mora za njega da odgovara.
"Za ovaj teški ratni zločin za sada niko nije proglašen krivim. Bilo je pokušaja da se utvrdi odgovornost, ali očito je to sve bilo bez rezultata", podsjetio je Đokić.
Nesporno je, kako je rekao Đokić, da se ovaj teški ratni zločin desio pred licem javnosti, odnosno pred kamerama lokalne televizije, pa prema tome postoji jasan zapis teškog djela ratnog zločina i nevjerovatno je da se još uvijek ćuti nad tom jasno vidljivom činjenicom.
"Došli smo ovdje u Tuzlu na mjesto gdje se 15. maja 1992. godine dogodio težak ratni zločin, kada je napadnuta kolona JNA, koja se mirno povlačila na osnovu prethodno postignutog dogovora iz kasarne `Husinska buna`, u kojoj je do tada boravila. Prema do sada obrađenim podacima, koje su prikupile sudske institucije Srbije, u ovom teškom zločinu stradalo je 200 ljudi, od kojih 59 smrtno", rekao je ministar Đokić.
On je naveo da je to podatak koji je u ovom trenutku zvaničan, ali je istraga još u toku, pošto ima osoba koje se vode kao nestale u ovom ratnom zločinu.
"Na ovom mjestu želimo na miran i dostojanstven način da se sjetimo tih nevino stradalih mladih vojnika JNA, koji su do tog trenutka izvršavali svoju patriotsku dužnost kao građani države i vojske kojoj su pripadali. Zato smo na organizovan način došli u Tuzlu da ovo ne prepustimo stihiji, nego da na način kako se to radi u uređenim državama mirno i dostojanstveno odamo počast nevino stradalim ljudima", poručio je Đokić.
On se zahvalio službama bezbjednosti, prije svega, MUP-u Tuzlanskog kantona, i svima koji su omogućili da se današnji pomen na Brčanskoj malti održi na miran i dostojanstven način.
Učesnici pomena, koji je protekao bez problema i provokacija, prislužili su svijeće i položili bijele ruže na mjestu stradanja pripadnika JNA, nakon čega su u tri autobusa, uz jako obezbjeđenje policije Tuzlanskog kantona, krenuli nazad ka Bijeljini.
Dio Brčanske malte, gdje je održan pomen, bio je označen žutom policijskom trakom. Skup je obezbjeđivao veći broj policajaca, a na licu mjesta nalazila su se i ambulantna i vatrogasna kola.
U 12.00 časova na groblju Pučile u Bijeljini, gdje je sahranjen najveći broj vojnika ubijenih u "tuzlanskoj koloni", biće služen parastos, položeni vijenci, a potom je predviđeno obraćanje zvaničnika.
Napad na 92. motorizovanu brigadu, koja se povlačila iz kasarne "Husinska buna" sa oko 200 vozila i oko 600 starješina i vojnika, izveli su 15. maja 1992. godine pripadnici lokalne Teritorijalne odbrane i policije, uz pomoć paravojne formacije "Zelene beretke".
Prema do sada obrađenim podacima koje su vlasti RS dobile od pravosudnih institucija Srbije, koja je za ovaj slučaj vodila sudski proces poznat pod nazivom "Jurišić", utvrđeno je da je u napadu na kolonu JNA na Brčanskoj malti stradalo ukupno 200 vojnika, od čega 59 smrtno, dok su ostali bili ranjeni ili zarobljeni.
KOŠARAC: PRESTATI SA PODJELAMA ŽRTAVA

Šef Tima za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske /RS/ Staša Košarac izjavio je danas u Tuzli da su u BiH jednako stradali i Srbi i Bošnjaci i Hrvati i da će institucije Srpske nastaviti krajnje odlučne borbu da se prestane sa podjelama žrtava kao što je to bila praksa dijela međunarodne zajednice i bošnjačke političke javnosti.
"Institucije RS ulažu maksimalne napore da svi koji su učinili ratne zločine, ne samo na Brčanskoj malti, nego u svim mjestima u BiH, za to i odgovaraju. Upravo oni koji su činili zločine moraju biti izvedeni pred lice pravde i odgovarati, jer bez toga neće biti vraćeno povjerenje za sve građane BiH", rekao je Košarac novinarima nakon pomena poginulim pripadnicima JNA, koji su stradali na današnji dan 1992. godine na Brčanskoj malti, u Tuzli.
Na žalost, kaže on, ne shvatljivo je da su oni koji su organizovali određene ratne zločine u BiH, pa i ovaj u Tuzli, sjedili u poslaničkim klupama, a neki i u savjetničkim. "To nije dobro za BiH. U RS nema takvih i mislim da mora doći potpuno nova snaga i iz Tuzle i iz Sarajeva, da očiste svoje redove od onih koji su činili ratne zločine i da zajednički pokušamo tražiti bolja rješenja", istakao je Košarac.
On je dodao da je potrebno istaći činjenicu da je Tuzla, po organizaciji današnjeg pomena, mnogo uspješnija od Sarajeva. "Danas smo značajno bolje signale dobili iz Tuzle nego iz Sarajeva, jer ove godine nismo mogli ući u Dobrovoljačku ulicu, na mjesto gdje su takođe ubijeni pripadnici JNA. Vidimo da je Tuzla po organizaciji mnogo uspješpnija nego Sarajevo i raduje nas činjenica da je Tuzla mnogo zrelija nego Sarajevo", naglasio je Košarac.
Učesnici pomena, koji je protekao bez problema i provokacija, prislužili su svijeće i položili bijele ruže na mjestu stradanja pripadnika JNA, nakon čega su u tri autobusa, uz jako obezbjeđenje policije Tuzlanskog kantona, krenuli nazad ka Bijeljini.
U 12.00 časova na groblju Pučile u Bijeljini, gdje je sahranjen najveći broj vojnika ubijenih u "tuzlanskoj koloni", biće služen parastos, položeni vijenci, a potom je predviđeno obraćanje zvaničnika.
- Izvor
- Frontal.RS
- / www.frontal.RS
- Povezane teme
- Petar Đokić
- Staša Košarac
- JNA
- Tuzla
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....
9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....
U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....
U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....
Ostale novosti iz rubrike »








