Srbsko-kiparsko poslovanje: Srpske šume planiraju sječu prema potrebama privatne firme?!
Sporazum i protokol Šuma srpske sa firmom čiji je većinski vlasnik sa Kipra, 26. jula 2011. godine potpisao je u poslednjim danima direktorskog mandata Neđo Ilić, te ministar poljoprivrede i šumarstva Srpske Miroslav Milovanović i direktor “Forest Bio Enerdži” Aleksandar Denda.
Ugovoreno: Srbi prave otpad, kiprani sebi energiju
U skladu sa ovim dokumentima Srpske Šume moraju za deset godina isporučiti četiri miliona kubika drveta niže vrijednosti, ogrevno i celulozno drvo, krošnje i ono što se procjeni kao šumski otpad.
„Strane potpisnice su saglasne da će za proizvodnju obnovljivih izvora energije, na raspolaganje staviti najmanje 400 hiljada kubnih metara drvne mase…. Sačiniće se plan ….. pristupiti intenzivnoj eksploataciji drvne mase“, navodi se u Sporazumu i dodaje da će "...Šume sječu u narednih 10 godina planirani u skladu sa potrebama i planovima „Forest Bio Enerdži“ Banja Luka…“.
Šumarski fakultet: Uništiti šume i vode da bi se dobio drvni otpad?
Sporazum i Protokol, potpisan bez medijske pompe, stručnjaci ocjenjuju kao nemoguć i nezakonit.
U pismenom odgovoru, dekan banjalučkog Šumarskog fakulteta kaže da je ove količine nemoguće obezbijediti i čudi se kako je Sporazm potpisan bez ijedne stručne studije. Sječa 400 hiljada kubika stvara opasnosti od erozije zemljišta, ugrožava vodotok i izvore pitke vode. Takav način gazdovanje neminovno narušava, ističe, način gazdovanja Šuma, sa nesagledivim posljedicama.
„Tačkom 1.1. Okvirnog sporazuma predviđeno je da se sačini plan intenzivnijeg izvođenja meliorativnih radova na većim površinama u skladu sa potrebama „Forest Bio Energy“ d.o.o. Banja Luka. Takav način izrade planova u šumarstvu nije poznat.

U tački 1.2. tržišni viškovi se mogu preuzimati uobičajenom praksom odnosa ponude i potražnje na tržištu što ne mora da bude unaprijed regulisano posebnim sporazumom i sa posebnim monopolom jednog preduzeća. Sporazumom je predviđeno da skladištenje i iveranje vrši „Forest Bio Enerdži“ iako JPŠ „Šume RS“ imaju, ili za kratko vrijeme mogu obezbjediti, sve potrebne kapacitete za izvršenje tih poslova.
Nejasno je zbog čega „Forest Bio Enerdži“ treba da uradi planove bilansa potrebnih količina i „lokacija“ za bioenergetski sektor (tačka 3.1.) ako se zna da ove aktivnosti prioritetno pripadaju sektoru šumarstva odnosno resornom Ministarstvu i JPŠ „Šume Republike Srpske“ i naročito ako se imaju u vidu važeće međunarodne metodike za pripremu baze podataka i izradu planova korišćenja biomase u šumarstvu (FAO).
Ovo je posebno značajno ako se ima u vidu činjenica da je i resorno Ministarstvo supotpisnik sporazuma“, kaže dekan Šumarskog fakulteta u Banjoj Luci.
Milovanović: Šta znaju na fakultetu
Za resornog ministra RS, koji je potvrdio da su ovi dokumenti potpisani, mišljenje Šumarskog fakulteta nije relevantno.

„Nikakve projekcije Šumarskog fakulteta ne dolaze u obzir, oni nisu dovoljno pametni da kažu kolika je to projekcija. Oni bi trebali da se bave školovanjem studenata na Šumarskom fakultetu, a ne da se upuštaju u komentarisanje nečega o čemu nemaju dovoljno podataka“, kaže ministar Milovanović.
To može biti i manje od 400 hiljada kubika, kaže Milovanović, iako u Sporazumu jasno piše “minimalno 400 000 m3 godišnje”. Kada smo mu to spomenuli i objasnili da pred sobom imamo Sporazum koji je potpisao, ministar je rekao da je “možda u pitanju neka greška koju bi trebalo ispraviti”. (?!?!)
Najvažnije da imamo novu investiciju, kaže Milovanović. Na sastanku održanom prošle sedmice, dogovoreno je, ističe, se izađe na teren i utvrdi koliko se ove vrste drvne mase može isporučiti firmi “Forest Bio Enerdži”. Ministar demantuje tvrdnje da će zbog monola datog firmi “Forest Bio Energy” zatvoriti sve postojeće fabrike peleta, a građani Srpske ostati bez ogrevnog drveta.
„Zar mislite da bih ja potpisao ugovor da građane RS ostavim bez drveta, to su špekulacije i kafanske priče“, tvrdi Milovanović.
Iliću nije do priče
Neđo Ilić, vivši direktor Šuma RS, a sada pomoćnik ministra za šumarstvo, nije bio voljan za razgovor, tako da se od njega nije mogao dobiti komentar da li je ovim potezom dao monopol samo jednoj firmi, te zašto nije tražio mišljenje stručnjaka i zašto nije urađena studija.
Nejasno je i zašto se u ime Šuma odrekao nadležnosti i prenio ih na privatnu firmu.
Naime, “Forest Bio Enerdži” pravi planove bilansa potrebnih količina i lokacija kao i planove sječe, a skladu sa svojim potrebema. Ove nadležnost pripadaju isključivo Ministarstvu i Šumama. Takav način izrade planova, kažu na Šumarskom fakultetu, u šumarstvu nije poznat.
- Izvor
- Frontal.RS
- Frontal.RS/kapital/ www.frontal.RS
- Povezane teme
- Miroslav Milovanović
- Srpske šume
- Neđo Ilić
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....
9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....
U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....
U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....
Ostale novosti iz rubrike »








