DSS za izmene Zakona o izbeglicama
Prema važećim zakonskim propisima, od izbeglica se traži da, ukoliko žele da steknu pravo svojine nad kućama koje su sagradili, uz pomoć donacija kao i opština na čijoj su se teritoriji našli posle progona, praktično otkupe te kuće kako bi postali njihovi vlasnici, navedeno je u pisanoj izjavi.
To u suštini znači da se od izbeglica traži "da plate državi donacije međunarodnih organizacija, donacije opština i sopstveni rad", istakla je Rašković Ivić naglasivši da DSS smatra da je to zakonsko rešenje duboko nepravedno, i nelogično.
Ona tvrdi da je to rešenje i pravno sumnjivo pošto je, kako navodi, "odlukom vlasti Srbija postala jedina zemlja u kojoj se poklon, odnosno donacija naplaćuje".
U saopštenju se podseća da je jedan broj ljudi koji su izbegli u Srbiju dobio od raznih humanitarnih organizacija pakete, u vidu građevinskog materijala, a opštine su donirale infrastrukturu i zemljište kako bi i ti ljudi konačno dobili svoj krov nad glavom.
Zakon im je, pre nego što je izmenjen, omogućavao da protokom deset godina uspostave pravo da na tim objektima zasnuju vlasništvo.
Vlast nema pravo da, ionako težak položaj izbeglica, dodatno otežava "svojim nerazumnim odlukama", ukazala je Sanda Rašković Ivić.
- Izvor
- RTS
- Povezane teme
- izbeglica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »










