Ministar inostranih poslova BiH više od deset dana u Americi o trošku države
Ministar inostranih poslova BiH Sven Alkalaj već deset dana nalazi u SAD gdje lobira za promjene Ustava BiH, onako kako to želi njegova Stranka za BiH, rekao je “Glasu Srpske” izvor blizak Savjetu ministara.
Alkalaj je sa savjetnicima u SAD otputovao 24. avgusta, a za deset dana njegovog odsustva, MIP BiH nije izdao nijedno saopštenje kojim bi javnost bila informisana o aktivnostima ministra.
Kao i mnogo puta do sada, Alkalaj je u SAD otputovao bez odobrenja predsjedavajućeg Savjeta ministara Nikole Špirića.
- Odobrenje za putovanje u Denver nije mu potpisao ni predsjedavajući Savjeta ministara BiH, ni njegova zamjenica Ana Trišić-Babić - tvrdi izvor “Glasa Srpske”.
On ističe da je Alkalajevim odsustvovanjem ugrožen rad MIP-a BiH, jer i kada ministar ostavi ovlašćenja zamjeniku ovaj ne može da potpisuje sva rješenja.
Alkalaj je u SAD otputovao na konvenciju Demokratske stranke, mada je nejasno kako državni funkcioner, o trošku buyeta, može da ide na stranačke konvencije na koje idu uglavnom lideri stranaka.
- Ni nama nije jasno šta ministar Alkalaj radi na stranačkom skupu u Denveru. Ako je tamo otišao u svojstvu predstavnika Stranke za BiH zašto vodi savjetnika iz MIP-a Zlatana Burzića, rekao je izvor “Glasa Srpske”.
Kako “Glas Srpske” nezvanično saznaje, osim prisustva forumu lidera, Alkalaj nije imao ugovoreni zvaničnih posjeta ili susreta sa političarima.
On ističe da Alkalaj u SAD boravi o trošku Ministarstva inostranih poslova, a koliki će biti troškovi njegovog i Burzićevog putovanja znaće se kada se ministar vrati s puta.
- Avionske karte, telefonski računi za primanje poziva u romingu, troškovi “reprezentacije”, sve će to da plati Ministarstvo inostranih poslova BiH, rekao je ovaj izvor.
Savjetnik za informisanje člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića, Đorđe Latinović, izjavio je da u ovoj instituciji nemaju bilo kakvo zvanično obavještenje o putu ministra Alkalaja.
On je dodao da je i ranije Alkalaj odlazio na slična putovanja koja nisu imala karakter zvanične državne posjete, a naknadno ih je pravdao izvještajem.
Skupo telefoniranje
Sven Alkalaj, kao ministar spoljnih poslova, ima privilegiju neograničenog korišćenja mobilnog telefona, a prema izvještaju glavnog revizora za BiH jedan od njegovih telefonskih računa iznosio je 3.463 marke. U prosjeku su njegovi mjesečni računi bili veći od 1.500 maraka.
Trošak za mobilne telefone proizlazi iz ministrovih posjeta inostranstvu i telefoniranja u romingu, ali postavlja se pitanje da li je Ministarstvo spoljnih poslova BiH dužno da plaća i račune koje ministar napravi u vrijeme stranačkih posjeta.
- Izvor
- Glas Srpske
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »










