Britanska vojska se povukla iz Basre
BASRA, 3. SEPTEMBRA - Britanske oružane snage okončale su jutros povlačenje iz grada Basre na jugu Iraka i predale su iračkoj vojsci kontrolu nad bazom u centru grada, rekao je komandant operacija iračke vojske u Basri, general major Mohan al Firaidži.
"Rano jutros britanske oružane snage završile su povlačenje iz predsjedničke palate i iračka vojska je preuzela odgovornost za zaštitu zgrade", rekao je general Firaidži.
U posljednjih godinu dana, britanska vojska je iračkim snagama predala kontrolu nad ostale tri oblasti na jugu zemlje koje su bile pod britanskom kontrolom od svrgavanja Sadama Huseina 2003. godine.
Britanski zvaničnici ističu da će njihove snage u Iraku sada, prije svega, obučavati iračku vojsku i da će biti uključene u direktne intervencije samo kada to bude potrebno.
BRAUN: POVLAČENJE IZ BASRE NIJE PORAZ
Povlačenje britanskih snaga iz južnog iračkog grada Basre ne predstavlja poraz, izjavio je danas britanski premijer Gordon Braun.
Braun je izjavio da je povlačenje bilo "prethodno planirano i organizovano", te da će britanske snage ubuduće imati funkciju nadgledanja.
To znači da britanski vojnici neće moći da krenu u akciju bez zahtjeva iračkih vlasti, ali će i dalje obučavati pripadnike iračkih snaga i davati im savjete.
Britanski premijer rekao je za Bi-Bi-Si da će broj britanskih vojnika u Iraku ostati približno isti i da bi oni mogli da "ponovo intervenišu" ukoliko to bude potrebno.
Braun je obećao da će vojnici nastaviti da "prepuštaju svoje dužnosti iračkom narodu i međunarodnoj zajednici".
- Izvor
- RTRS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











