Rusija osudila Lajčaka
Moskva je juče izrazila nedoumicu povodom nedavnih izjava visokog predstavnika za BiH, Miroslava Lajčaka, da on ima pravo i namjeru da koristi svoja vanredna bonska ovlaštenja za realizaciju evrointegracionih procesa BiH, koji ne spadaju u okvir Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Ruska Federacija kao garant Dejtona i član Rukovodećeg odbora Savjeta za primjenu mira, smatra nedopustivim tako proizvoljno i opasno tumačenje mandata visokog predstavnika koji je Lajčaku povjerio Savjet bezbjednosti UN - istaknuto je u saopštenju ruskog Ministarstva inostranih poslova.
U saopštenju se podsjeća da su instrumenti visokog predstavnika primjenjivi isključivo za slučajeve koji se neposredno tiču realizacije Mirovnog sporazuma.
- To što Lajčak vrši istovremeno funkciju specijalnog predstavnika EU, ni u kojoj mjeri mu ne daje pravo da koristi "dejtonske poluge" u interesu prilagođavanja BiH evrostandardima - istakla je zvanična Moskva.
Takvi pokušaji, kako je naglašeno, protivrječili bi i pristupu rukovodstva Evropske komisije, koje je nedvosmisleno u više navrata saopštavalo da je neprihvatljivo nametanje evropske perspektive BiH putem primjene bonskih ovlašćenja visokog predstavnika.
Moskva je podsjetila da je u međunarodnoj zajednici usaglašen kurs predaje odgovornosti za sudbinu zemlje legalno izabranim organima vlasti BiH i da je Rukovodeći odbor usaglasio rok završetka aktivnosti Kancelarije visokog predstavnika 30. juna 2008. godine.
- Izvor
- fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











