Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Najezda velikih zmija otrovnica širom Srbije!
12.08.2013. god.
Zbog velike vrućine poslednjih nekoliko nedelja gmizavci izmileli iz skrovišta, pa se mogu videti kako šetaju gradovima. Najviše ih ima u Valjevu, na Kopaoniku i Fruškoj gori.
U poslednjih nekoliko nedelja zabeležena je prava najezda zmija na teritoriji cele Srbije. Uočene su i u gradovima i u selima, a ljudi su preplašeni jer mnogi ne znaju šta da rade kad se sretnu lice u lice sa zmijom. Prema dojavama naših čitalaca, ali i stručnjaka koji se bave ovim gmizavcima, najviše ih ima u okolini Beograda, u Valjevu, na Fruškoj gori i Kopaoniku.
Napadaju kad se uplaše
Rastko Ajtić iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije kaže da je letnji period karakterističan za najezdu zmija.
- Zmije preko jeseni i zime borave u svojim skrovištima, a čim krene lepo vreme, one počinju da izlaze.To je prirodna pojava, samo što su sad temperature veoma visoke, pa je i broj zmija povećan. Na Kopaoniku ih ima najviše jer zmijama odgovara priroda, pa im je samim tim područje na Kopaoniku veoma pogodno.
Najviše ima belouški, smukova, smukulja, a od otrovnica najčešće možemo sresti poskoka. On je najzastupljeniji u okolini Valjeva i ljudi treba da obrate pažnju ako se kreću u toj sredini - kaže Ajtić i dodaje da zmije nisu agresivne i da napadaju samo ako osete da su ugrožene.
- Kad se susretnete sa zmijom, lagano prođite pored nje, nema razloga da se plašite i paničite - poručuje Ajtić.
Nestašica seruma
Zabrinjavajuće je to što i pored toga što je broj zmija povećan u pojedinim domovima zdravlja nema seruma protiv zmijskog otrova.
- Mi nemamo serum protiv zmijskog otrova, u stvari imamo, ali tom serumu je prošao rok trajanja. U blokadi smo i nemamo finansijskih sredstava ni za šta. Serum smo poručili, ali šta vredi kad to mora da se plati, a mi para nemamo - kaže Dušan Milošević, direktor Doma zdravlja Žitorađa.
Podsetimo, pre nekoliko dana Časla Račić iz sela Rečica u žitorađskoj opštini zamalo nije umro nakon što ga je ujela šarka. Hitna pomoć nije mogla da dođe do njegove kuće jer navodno nisu imali gorivo.
- Izvor
- KURIR
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











