Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Asadova armija uspostavila kontrolu nad magistralom Damask-Homs
09.12.2013. god.
Sirijske vladine snage uspostavile su kontrolu nad automagistralom Damask-Homs, što joj omogućava nastavak ofanzive i konačno obezbeđuje nesmetan prevoz bojnih otrova prema mediteranskoj luci Latakija.
Ova strateški važna saobraćajnica povezuje sever i jug Sirije, a pune tri nedelje njome nije bilo nikakvog saobraćaja. Zbog ofanzive regularne armije na pobunjenička uporišta na obližnjoj planini Kalamun.
Glavna bitka vođena je za grad Nabak (68 kilometara severno od Damaska) i još nije sasvim završena jer će Asadovim snagama, kako je objavljeno, biti potrebni još dan-dva da „očiste neke džepove i slome ostatke otpora”.
U Nabaku su borbe vođene za svaku ulicu i svaku kuću. Magistrala je otvorena za saobraćaj čim su bili oslobođeni zapadni i centralni delovi grada.
Neki očevici su izjavili da bu pobunjenici povremeno civile koristili kao živi štit i da su neke i streljali.
U Nabaku su protiv vladinih snaga ratovale brigade islamista iz Džebhat an-Nusra i Islamske države Iraka i Sirije.
Jedna od borbeno najsposobnijih pobunjeničkih formacija – Džejš al-Islam (Islamska armija) pod komandom Zahrana Aluša – povukla se iz Nabaka i prebacila u Jabrud (57 kilometara od Damaska) koji je poslednje uporište pobunjenika na severnim padinama Kalamuna, a nalazi se samo pet kilometara od magistrale Damask-Homs.
Sirijska armija je pre Nabaka oslobodila gradove Kara i Deir-Atija koje su pobunjenici zauzeli pre godinu dana.
- Izvor
- Fakti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











