Težak udarac Vašingtonu
Kirgistanske vlasti su u petak saopštile da je njihova odluka o zatvaranju američke vazduhoplovne baze u toj zemlji konačna, čime je zadat udarac pokušajima nove administracije u Vašingtonu da zadrži ključni centar podrške američkim operacijama u Avganistanu.
- Odluka je donijeta - rekao je portparol Vlade u Biškeku, Ajbek Sultangazijev.
- Američka ambasada (u Biškeku) i Ministarstvo spoljnih poslova Kirgistana razmjenjuju stavove u vezi s tim pitanjem, ali nema razgovora o tome da se baza zadrži - dodao je Sultangazijev.
Premijer Kirgistana, Igor Čudinov, izjavio je da Vlada nije dobila nikakve dodatne ponude Vašingtona u vezi s bazom, navodeći da Biškek želi da zatvori bazu zbog toga što se ne slaže s američkim metodama u Avganistanu.
SAD su u četvrtak saopštile da još razgovaraju s Kirgistanom o zadržavanju vazduhoplovne baze Manas u toj pretežno islamskoj i siromašnoj bivšoj sovjetskoj republici koja važi za tradicionalnog saveznika Rusije.
Ova odluka Kirgistana predstavlja ozbiljan izazov za američkog predsjednika, Baraka Obamu, koji planira da poveća broj američkih vojnika u Avganistanu.
Vašington je istovremeno ulagao napore da ojača puteve za snabdijevanje snaga u Avganistanu preko Pakistana, gdje postoje veliki bezbjednosni rizici.
I NATO je saopštio da je zabrinut zbog moguće umiješanosti Rusije u donošenju ovakve odluke kirgistanskih vlasti.
Kirgistanski predsjednik, Kurmanbek Bakijev, saopštio je ove sedmice da SAD moraju da zatvore vojnu bazu u Kirgistanu.
On je to saoštio poslije susreta s ruskim predsjednikom, Dmitrijem Medvedevim, u Moskvi, kada je Kirgistanu obećano više od dvije milijarde dolara pomoći i kredita od Rusije.
Ostaje da o zatvaranju američke vojne baze konačnu riječ donese parlament u Biškeku sljedeće sedmice, za šta će biti potrebna prosta većina glasova poslanika od kojih većina dolazi iz partije naklonjene predsjedniku Bakijevu.
Vašington je otvorio bazu u Kirgistanu 2001. godine pošto je počela vojna intervencija koalicionih snaga, sa SAD na čelu, u Avganistanu.
U američkoj vazduhoplovnoj bazi Manas nalazi se više od hiljadu članova vojnog osoblja.
U slučaju donošenja konačne odluke o zatvaranju baze, američko osoblje bi dobilo rok od šest mjeseci da obustavi aktivnosti i napusti zemlju.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











