Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Robokup 2009
03.07.2009. god.
Najveći i najvažniji svetski fudbalski događaj za inteligentne i autonomne robote, "Robokup", se vratio u Evropu, u austrijski Grac, i traje do 5. jula. Prijavljeno je čak 400 timova.
U Gracu, na jugu Austrije, počeo je "Robokup 2009", svetski fudbalski kup robota, i tokom pet dana takmičiće se oko 2.000 robota iz 44 zemlje.
Na dve ili četiri noge, na točkovima ili virtuelno na ekranima, roboti svih veličina će se boriti na fudbalskom turniru, napopularnijem događaju, ali i u plesu, spasilačkim i kućnim operacijama.
Takmičari, konstruktori robota, podeljeni su u samo dve kategorije - juniore i seniore.
Kako i dolikuje, na otvaranju kupa koji je organizovao Tehnološki univerzitet iz Graca, roboti su presekli vrpcu, i time označili početak događaja koji se širom sveta zvanično organizuje od 1997. godine.
"Ne radi se samo o zabavi, već i naučnoj inicijativi na visokom nivou", rekla je predsednica ovogodišnje manifestacije, Manuela Velozo.
Čak 400 prijavljenih timova učestvuje na "fudbalskom svetskom prvenstvu" za robote. Najviše ima ekipa iz Irana, čak 50, a slede Nemačka i Japan.
Od ostalih, ne manje zanimljivih disciplina, treba izdvojiti spasavanje u slučaju požara ili drugih nesreća, kao i spremanje kuće.
Lokalnim zvaničnicima je pružena i mogućnost da se provozaju u autobusu bez vozača koji koristi sofisticirani elektronski sistem upravljanja laserskim zracima koji skeniraju okruženje i biraju rutu, navode organizatori manifestacije.
U okviru "Robokup" simpozijuma, na raznim konferencijama će se sastajati i brojni stručnjaci i inženjeri elektronike.
Inače "Robokup" je prvi put organizovan pre 12 godina u Nagoji, u Japanu, a od tada su domaćini bili Pariz, Stokholm, Melburn, Sijetl, Fukuoka, Padova, Lisabon, Osaka, Bremen, Atlanta i kineski grad Sužou.
U Gracu, na jugu Austrije, počeo je "Robokup 2009", svetski fudbalski kup robota, i tokom pet dana takmičiće se oko 2.000 robota iz 44 zemlje.
Na dve ili četiri noge, na točkovima ili virtuelno na ekranima, roboti svih veličina će se boriti na fudbalskom turniru, napopularnijem događaju, ali i u plesu, spasilačkim i kućnim operacijama.
Takmičari, konstruktori robota, podeljeni su u samo dve kategorije - juniore i seniore.
Kako i dolikuje, na otvaranju kupa koji je organizovao Tehnološki univerzitet iz Graca, roboti su presekli vrpcu, i time označili početak događaja koji se širom sveta zvanično organizuje od 1997. godine.
"Ne radi se samo o zabavi, već i naučnoj inicijativi na visokom nivou", rekla je predsednica ovogodišnje manifestacije, Manuela Velozo.
Čak 400 prijavljenih timova učestvuje na "fudbalskom svetskom prvenstvu" za robote. Najviše ima ekipa iz Irana, čak 50, a slede Nemačka i Japan.
Od ostalih, ne manje zanimljivih disciplina, treba izdvojiti spasavanje u slučaju požara ili drugih nesreća, kao i spremanje kuće.
Lokalnim zvaničnicima je pružena i mogućnost da se provozaju u autobusu bez vozača koji koristi sofisticirani elektronski sistem upravljanja laserskim zracima koji skeniraju okruženje i biraju rutu, navode organizatori manifestacije.
U okviru "Robokup" simpozijuma, na raznim konferencijama će se sastajati i brojni stručnjaci i inženjeri elektronike.
Inače "Robokup" je prvi put organizovan pre 12 godina u Nagoji, u Japanu, a od tada su domaćini bili Pariz, Stokholm, Melburn, Sijetl, Fukuoka, Padova, Lisabon, Osaka, Bremen, Atlanta i kineski grad Sužou.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Da li su rijaliti programi novi "standard" u medijima kod nas i u svetu? Svedoci smo da programi kao što je "Keeping up with Kardashians" imaju stotine miliona gledalaca...
Ostale novosti iz rubrike »











