Početna stranica > Novosti

Poslanici EP pozvali na brže otvaranje poglavlja 23 i 24

04.02.2016. god.


Poslanici Evropskog parlamenta raspravljali su o Rezoluciji o Srbiji, u kojoj se poziva na što skorije otvaranje ključnih poglavlja 23 i 24 u pregovorima o članstvu sa EU, pozdravljaju napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i ohrabruju Srbiju da nastavi ekonomske reforme.

Poslanici su ocenili da je postignut ozbiljan napredak na evropskom putu i u normalizaciji odnosa sa Prištinom, pozvali na što brže otvaranja poglavlja 23 i 24, ali i ukazali da je potrebno nastaviti reforme i ojačati borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Poslanici su, tokom rasprave o rezoluciji čiji je autor izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister, a o kojoj će glasati sutra, pohvalili konstruktivan pristup Srbije migrantskoj krizi, ali i ocenili da država mora da omogući slobodne i nezavisne medije.

Evropski komesar Johanes Han rekao je, u obraćanju poslanicima tokom rasprave koja je trajala oko sat i po, da bi poglavlja 23 i 24, koja se tiču osnovnih prava, trebalo da budu otvorena u prvoj polovini ove godine i dodao da veruje da će i nova vlada posle izbora ostati posvećena reformskom pristupu i dijalogu sa Kosovom.

Han je ocenio da je Srbija preuzela važne korake na evropskom putu, te da je posvećena evropskim integracijama, regionalnoj saradnji i stabilnosti, reformi pravosuđa i javne uprave i normalizaciji odnosa sa Prištinom.

On je naglasio da Srbija treba da nastavi reforme, posebno u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobode medija, antidiskriminacione politike i ekonomije.

On je naglasio da je vazno da Beograd nastavi konstruktivan prisutup u normalizaciji odnosa sa Prištinom, paralelno sa procesom evropskih integracija.

Han je istakao da je važno da bilateralni odnosi između Srbije i drugih zemalja-članica EU ne ugroze pristupne pregovore.

„Evropska komisija ostaje posvećena i podržava Srbiju na njenom putu ka EU i cenim to što i Evropski parlament podržava Srbiju“, rekao je Han.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister rekao je da je srbska vlada pokazala posvećenost evropskim integracijama, te istakao da je važno da Srbija osigura vladavinu prava i nezavisnost pravosuđa, da se bori protiv organizovanog kriminala i korupcije i obezbedi slobodne i nezavisne medije.

„Verujem da bi poglavlja 23 i 24 trebalo da budu otvorena što pre, kako bi se pomoglo Srbiji da nastavi na svom putu ka EU“, rekao je Mekalister.

Takođe, Mekalister je naglasio da su dobri regionalni odnosi izuzetno bitni za dijalog na Balkanu i evropske integracije, te istakao angažman Srbije po tom pitanju.

On je dodao da je napravljen značajan korak u normalizaciji odnosa sa Prištinom, te da je važno da obe strane rade na ispunjavanju onoga što je postignuto u dosadašnjim sporazumima.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Danas je konačno počelo emitovanje kanala RT Balkan na platformi MTel u svim gradovima Republike Srpske....


Poseta je organizovana uz podršku Centra za međunarodnu saradnju „Rusko-balkanski dijalog“ i «Rusko-balkanskog centra za poslovnu saradnju i kulturu»....

U aprilu u Rafineriji nafte Pančevo prerađeno 336 hiljada tona sirove nafte...


NIS investirao 4,9 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa...

U Srbiji je 9. maja 2026. godine na TV «Belle amie» prikazana premijera filma «Mariupolj: Ruski grad». Ovaj unikalni događaj planski se poklopio sa 81. godišnjicom pobede u Drugom...


Skoro 60 odsto Evropljana više ne smatra Vašington pouzdanim partnerom, pokazuje nova anketa fondacije Bertelsman...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA