Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Srbi najinteligentniji u regionu
25.07.2009. god.
U Srbiji ima oko 5.000 natprosečno inteligentnih osoba koje zadovoljavaju kriterijume za članstvo u „Mensi”, što je znatno više nego u zemljama regiona, izjavio je danas potpredsednik tog udruženja Fedor Munižaba.
„Srbija se po broju natprosečno inteligentnih može porediti sa Francuskom i Engleskom”, rekao je Munižaba Tanjugu i objasnio da je Mensa udruženje koje okuplja natprosečno inteligentne, ali trenutno ima samo 950 članova, jer je za članstvo neophodno uplatiti godišnju članarinu.
Prema njegovim rečima, članovi su uglavnom fakultetski obrazovane osobe i studenti, ali ima i potpuno neobrazovanih ili samo sa završenom osnovnom školom.
On je, međutim, naglasio da nepismenost nema veze sa inteligencijom i ukazao da u Srbiji ima veliki broj nepismenih prvenstveno zbog sistemskih problema u organizaciji obrazovanja, koji su izraženiji u nerazvijenim sredinama.
Među članovima Mense više je muškaraca, ali ne zato što su inteligentniji, već što su hrabriji i češće dolaze na testiranje.
Zastupljena su sva zanimanja, neznatno više ima studenata i diplomaca Elektrotehničkog fakulteta, a po broju članova ne izdvaja se ni jedan grad, kao ni strarosna dob.
Mensa Srbije će u narednih mesec dana organizovati vanredno testiranje pod nazivom „IQ test nacije”, koje ima za cilj da pokaže logički kapacitet kod ljudi tokom odmora.
„Ne očekuju se veća odstupanja od dosadašnjih rezultata”, kazao je Munižaba i najavio da će ovo testiranje početi sutra u Beogradu.
Testiranje se u srpskoj prestonici vrši četiri puta godišnje, osim u izuzetnim situacijama, a prijavi se oko 360 ljudi, dok se u Novom Sadu godišnje testira 120 osoba.
„Na testiranje dolaze uglavnom oni koji sebe smatraju bistrim, pa je prolaznost na testovima između 20 i 30 odsto”, kazao je Munižaba i podsetio da se, prema pravilima, mensin test ne može rešavati više od tri puta.
Prolazak na testu, naveo je on, garantuje uspešnost u svim zanimanjima.
Potpredsednik Mense je objasnio da za test nije potrebno nikakvo predznanje, jer je grafički, a osmišljen je tako da ne favorizuje ni jedan pol, profesionalnu, rasnu ili socijalnu grupu.
Minimalni razmak između dva testiranja je godinu dana i donja starosna granica je 17 godina, rekao je Munižaba.
Mensa primenjuje Test rezonovanja figura, koji se sastoji od 45 grafičkih zadataka, koje treba rešiti za 20 minuta.
Rezultat na testu koji kandidata kvalifikuje za članstvo u Mensi može da postigne samo dva odsto ukupne populacije, što znači da je koeficijent inteligencije članova Mense najmanje 131.
Mensa je međunarodna organizacija, osnovana 1946. godine u Oksfordu, koja ima oko 100.000 članova u više od 100 zemalja sveta.
„Srbija se po broju natprosečno inteligentnih može porediti sa Francuskom i Engleskom”, rekao je Munižaba Tanjugu i objasnio da je Mensa udruženje koje okuplja natprosečno inteligentne, ali trenutno ima samo 950 članova, jer je za članstvo neophodno uplatiti godišnju članarinu.
Prema njegovim rečima, članovi su uglavnom fakultetski obrazovane osobe i studenti, ali ima i potpuno neobrazovanih ili samo sa završenom osnovnom školom.
On je, međutim, naglasio da nepismenost nema veze sa inteligencijom i ukazao da u Srbiji ima veliki broj nepismenih prvenstveno zbog sistemskih problema u organizaciji obrazovanja, koji su izraženiji u nerazvijenim sredinama.
Među članovima Mense više je muškaraca, ali ne zato što su inteligentniji, već što su hrabriji i češće dolaze na testiranje.
Zastupljena su sva zanimanja, neznatno više ima studenata i diplomaca Elektrotehničkog fakulteta, a po broju članova ne izdvaja se ni jedan grad, kao ni strarosna dob.
Mensa Srbije će u narednih mesec dana organizovati vanredno testiranje pod nazivom „IQ test nacije”, koje ima za cilj da pokaže logički kapacitet kod ljudi tokom odmora.
„Ne očekuju se veća odstupanja od dosadašnjih rezultata”, kazao je Munižaba i najavio da će ovo testiranje početi sutra u Beogradu.
Testiranje se u srpskoj prestonici vrši četiri puta godišnje, osim u izuzetnim situacijama, a prijavi se oko 360 ljudi, dok se u Novom Sadu godišnje testira 120 osoba.
„Na testiranje dolaze uglavnom oni koji sebe smatraju bistrim, pa je prolaznost na testovima između 20 i 30 odsto”, kazao je Munižaba i podsetio da se, prema pravilima, mensin test ne može rešavati više od tri puta.
Prolazak na testu, naveo je on, garantuje uspešnost u svim zanimanjima.
Potpredsednik Mense je objasnio da za test nije potrebno nikakvo predznanje, jer je grafički, a osmišljen je tako da ne favorizuje ni jedan pol, profesionalnu, rasnu ili socijalnu grupu.
Minimalni razmak između dva testiranja je godinu dana i donja starosna granica je 17 godina, rekao je Munižaba.
Mensa primenjuje Test rezonovanja figura, koji se sastoji od 45 grafičkih zadataka, koje treba rešiti za 20 minuta.
Rezultat na testu koji kandidata kvalifikuje za članstvo u Mensi može da postigne samo dva odsto ukupne populacije, što znači da je koeficijent inteligencije članova Mense najmanje 131.
Mensa je međunarodna organizacija, osnovana 1946. godine u Oksfordu, koja ima oko 100.000 članova u više od 100 zemalja sveta.
- Izvor
- Tanjug
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Danas je konačno počelo emitovanje kanala RT Balkan na platformi MTel u svim gradovima Republike Srpske....
Poseta je organizovana uz podršku Centra za međunarodnu saradnju „Rusko-balkanski dijalog“ i «Rusko-balkanskog centra za poslovnu saradnju i kulturu»....
U aprilu u Rafineriji nafte Pančevo prerađeno 336 hiljada tona sirove nafte...
NIS investirao 4,9 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa...
U Srbiji je 9. maja 2026. godine na TV «Belle amie» prikazana premijera filma «Mariupolj: Ruski grad». Ovaj unikalni događaj planski se poklopio sa 81. godišnjicom pobede u Drugom...
Skoro 60 odsto Evropljana više ne smatra Vašington pouzdanim partnerom, pokazuje nova anketa fondacije Bertelsman...
Ostale novosti iz rubrike »
















