Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Pandemija najbrža u istoriji
26.07.2009. god.
Novi grip se proširio na gotovo sve zemlje u svetu, na stotine hiljada bolesnih, 800 umrlih. Stručnjaci predviđaju da će u naredne dve godine biti zaraženo bar dve milijarde ljudi, ili svaki treći stanovnik planete i da bi virus mogao da mutira i postane opasniji tokom zime.
U 160 zemalja u svetu registrovani su oboleli od novog gripa, a Svetska zdravstvena organizacija saopštava da je reč je o dosada najbržoj pandemiji, pa je postalo izlišno da se broji svaki pojedinačni slučaj.
Izjave dr En Šučat, SAD, i dr Ranka Dakića, Torlak
Stručnjaci predviđaju da će u naredne dve godine biti zaraženo bar dve milijarde ljudi, ili svaki treći stanovnik planete, i da bi virus mogao da mutira i postane opasniji tokom zime.
Doktorka En Šučat kaže da Američki centar za kontolu i prevenciju bolesti preduzima sve da bi se bolje razumele karakteristike gripa u zimskim mesecima.
Direktor Instituta Torlak dr Ranko Dakić naglašava da je za sada teško predvideti moguće mutacije virusa gripa.
Bar pedeset zemalja već je naručilo vakcinu, čije se otkriće i proizvodnja tek očekuju. Prva ispitivanja na ljudima sprovode se u Australiji, koja je najgore pogođena pandemijom među pacifičkim zemljama.
Vodeće farmaceutske kuće se nadaju da bi trka sa vremenom mogla da bude završena u septembru, kada se očekuje da bude napravljena delotvorna vakcina.
Nekoliko farmaceutskih kompanija je nagovestilo da vakcinu, kada bude dostupna, zemljama u razvoju neće davati besplatno, ali da će razmotriti mogućnost da im je ponudi po nižoj ceni.
Povećava se broj obolelih
Broj novih slučajeva gripa se prošle nedelje naglo povećao u Britaniji, gde je broj obolelih dostigao stotinu hiljada, što je dvostruko više nego prethodne sedmice.
Vlada uspostavlja nacionalnu službu koja će se baviti povećanim brojem obolelih i koja će donekle smanjiti pritisak na lekare.
Britanski premijer Gordon Braun je saopštio da će zainteresovani preko telefona ili interneta moći da se raspituju o situaciji i saznaju gde mogu da se vakcinišu, a opsluživaće ih 1500 operatera.
Nagli i iznenadni porast broja obolelih u Nemačkoj primorao je i tamošnje poslovne kompanije da preduzmu akciju, pa su, recimo, u sedištu "Dojče telekoma" postavljene mašine za dezinfekciju koje svi zaposleni mogu da koriste.
Takođe se preduzimaju mere za informisanje zaposlenih - preko internet sajtova, brošura i plakata i "vrućih" medicinskih telefonskih linija.
U Nemačkoj se dnevno registruju stotine novih slučajeva, a ukupano je registrovano 2.800 obolelih.
U 160 zemalja u svetu registrovani su oboleli od novog gripa, a Svetska zdravstvena organizacija saopštava da je reč je o dosada najbržoj pandemiji, pa je postalo izlišno da se broji svaki pojedinačni slučaj.
Izjave dr En Šučat, SAD, i dr Ranka Dakića, Torlak
Stručnjaci predviđaju da će u naredne dve godine biti zaraženo bar dve milijarde ljudi, ili svaki treći stanovnik planete, i da bi virus mogao da mutira i postane opasniji tokom zime.
Doktorka En Šučat kaže da Američki centar za kontolu i prevenciju bolesti preduzima sve da bi se bolje razumele karakteristike gripa u zimskim mesecima.
Direktor Instituta Torlak dr Ranko Dakić naglašava da je za sada teško predvideti moguće mutacije virusa gripa.
Bar pedeset zemalja već je naručilo vakcinu, čije se otkriće i proizvodnja tek očekuju. Prva ispitivanja na ljudima sprovode se u Australiji, koja je najgore pogođena pandemijom među pacifičkim zemljama.
Vodeće farmaceutske kuće se nadaju da bi trka sa vremenom mogla da bude završena u septembru, kada se očekuje da bude napravljena delotvorna vakcina.
Nekoliko farmaceutskih kompanija je nagovestilo da vakcinu, kada bude dostupna, zemljama u razvoju neće davati besplatno, ali da će razmotriti mogućnost da im je ponudi po nižoj ceni.
Povećava se broj obolelih
Broj novih slučajeva gripa se prošle nedelje naglo povećao u Britaniji, gde je broj obolelih dostigao stotinu hiljada, što je dvostruko više nego prethodne sedmice.
Vlada uspostavlja nacionalnu službu koja će se baviti povećanim brojem obolelih i koja će donekle smanjiti pritisak na lekare.
Britanski premijer Gordon Braun je saopštio da će zainteresovani preko telefona ili interneta moći da se raspituju o situaciji i saznaju gde mogu da se vakcinišu, a opsluživaće ih 1500 operatera.
Nagli i iznenadni porast broja obolelih u Nemačkoj primorao je i tamošnje poslovne kompanije da preduzmu akciju, pa su, recimo, u sedištu "Dojče telekoma" postavljene mašine za dezinfekciju koje svi zaposleni mogu da koriste.
Takođe se preduzimaju mere za informisanje zaposlenih - preko internet sajtova, brošura i plakata i "vrućih" medicinskih telefonskih linija.
U Nemačkoj se dnevno registruju stotine novih slučajeva, a ukupano je registrovano 2.800 obolelih.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Danas je konačno počelo emitovanje kanala RT Balkan na platformi MTel u svim gradovima Republike Srpske....
Poseta je organizovana uz podršku Centra za međunarodnu saradnju „Rusko-balkanski dijalog“ i «Rusko-balkanskog centra za poslovnu saradnju i kulturu»....
U aprilu u Rafineriji nafte Pančevo prerađeno 336 hiljada tona sirove nafte...
NIS investirao 4,9 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa...
U Srbiji je 9. maja 2026. godine na TV «Belle amie» prikazana premijera filma «Mariupolj: Ruski grad». Ovaj unikalni događaj planski se poklopio sa 81. godišnjicom pobede u Drugom...
Skoro 60 odsto Evropljana više ne smatra Vašington pouzdanim partnerom, pokazuje nova anketa fondacije Bertelsman...
Ostale novosti iz rubrike »
















