Руска полиција је притворила десет људи, који су успели да, путем препредене шеме, која укључује рачунарске вирусе, уцену и наплату путем СМС порука, зараде 1 милијарду рубаља, што износи око 30 милиона долара.
Веб сајт „Lifenews.ru“ је, у уторак известио, да је у Москви притворено десет чланова криминалистичке групе. Оперативци Оделења градске полиције за борбу против привредног криминала су рекли новинарима да су осумњичени створили рачунарски вирус, који блокира све програме на рачунару корисника и на екран постави порнографске слике, заједно са захтевом да се, на одређени број, пошаље порука путем СМС-а, да би се добила шифра, која наводно треба да одблокира рачунар. Жртвама је за СМС наплаћивано око 300 рубаља, или 10 долара. Међутим, како слање СМС-а није давало никакве резултате, неки корисници су непрестано слали СМС-ове.
Према полицији, осумњичени су, од преваре, зарадили око 1 милијарду рубаља или 33 милиона долара за само један месец.
Иако је шема изнуде путем вируса широко распрострањена у свету (чак постоји и посебан назив за то „ransomware”), Руси су вероватно први који су измислили вирус, који потпуно блокира опертивни систем „Windows“.
Јуче одржани избори на Косову и Метохији донели су и нову политичку реалност. Досадашњи функционери и странке су доживели потпуни дебакл, а опозиција на велика врата ушла у "мејнстрим"...