Почетна страница > Новости

Већа аутономија или независност за Републику Српску

Већа аутономија или независност за Републику Српску
01.09.2010. год.

Пресуда Међународног суда правде о Косову поставила је правни преседан на основу којег се и Република Српска може издвојити из Босне и Херцеговине, што се може остварити мирним путем у року од четири године, али Српска неће журити са таквим потезом, рекао је у среду премијер Републике Српске.

Премијер РС-а Милорад Додик је у интервјуу агенцији Ројтерс рекао како је његов приоритет остварити већу аутономију за Републику Српску у оквиру Дејтонског мировног уговора из 1995. којим је завршен рат у БиХ. Али не успе ли то, он ће тражити издвајање из РС БиХ. 'Ако косовски Албанци, по Међународноме суду правде и најважнијим дипломатским силама света, имају право на сецесију због етничке мржње и изостанка јединства са Србима, зашто то не бисмо могли и ми у Босни и Херцеговини?', Упитао је Додик.

У јулу је суд у Ден Хаагу издао саветодавно мишљење по којем Косово пре две године није прекршило међународно право проглашењем независности. Додик је рекао како очекује да република Срба из БиХ добије аутономију у идуће четири године, али додао је 'ако буде нужно за очување мира, чекат ћемо и десет година'.

Додик, који се кандидовао за председника на изборима 3. октобра, каже како Република Српска неће поступати једнострано и да одвајање од Босне и Херцеговине неће донети рат или насиље.



  • Извор
  • Ројтерс
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Јуче одржани избори на Косову и Метохији донели су и нову политичку реалност. Досадашњи функционери и странке су доживели потпуни дебакл, а опозиција на велика врата ушла у "мејнстрим"...



Остале новости из рубрике »