Уколико војно вођство и Министарство одбране БиХ не могу прекинути инциденте и незадовољства на верској и националној основи у Оружаним снагама БиХ (ОСБиХ), онда треба да предложи поделу Оружаних снага на начин да сваки пук буде једнонационалан и стациониран на подручју свог народа, сматра Савез независних социјалдемократа (СНСД).
Наиме, извршни секретар СНСД-а Рајко Васић рекао је се да надлежно министарство и команда Оружаних снага БиХ требају изјаснити о организовању верске вечере (ифтара, оп. Прир.) У бањалучкој касарни "Козара" и да јавности разјасне читав случај, као и протоколе и процедуре у вези са организовањем верских и националних манифестација у војним јединицама.
"Последњи случај када су српски војници физичким радом припремали верску вечеру за муслимане знак је за узбуну над чињеницом да Оружане снаге БиХ, за које издвајамо 370.000.000 марака годишње, постају верска војна организација", навео је Васић у писаној изјави за медије.
Он је нагласио да су такви догађаји најбољи пут за сукобе у Оружаним снагама, јер незадовољство непрестано тиња, а сукоби се лако могу пренети на политички и национални терен.
"Од министарства и команде се не очекује да воде ратове, али бар свакодневним процедурама морају показати способност командовања", оцијенио је извршни секретар СНСД-а.
Подсјетимо, српски официри и војници из састава Трећег пјешадијског (РС) пука Оружаних снага БиХ изјавили су да су у среду, 1. септембар, доживели понижење током припрема ифтара у бањалучкој касарни "Козара", када су према заповести претпостављених тај дан морали да раде најтеже физичке послове у припреми верске свечаности којој је присуствовало више од 350 званица, пренео је јуче дневни лист "Прес".
Службена и независна потврда навода тог листа, међутим, још није дошла.
Јуче одржани избори на Косову и Метохији донели су и нову политичку реалност. Досадашњи функционери и странке су доживели потпуни дебакл, а опозиција на велика врата ушла у "мејнстрим"...