Рад царинских служби Русије и Украјине треба унифицирати. Систем заједничког шалтера олакшаће грађанима пролазак границе, смањити редове и смањити ниво корупције. Овакве предлоге дао је Дмитриј Медведев на првом руско-украјинском међурегионалном економском форуму у Геленџику. Виктор Јанукович са председником Русије се слаже. Украјински лидер је са своје стране предложио Медведеву да чим систем проради, заједно пређу границу. Колима су прошлог месеца лидери већ прелазили границу, сада се планира прелазак у брзом возу.
Региони Русије и Украјине обнављају економске везе, веома покварене за време управе сада пензионисаних кијевских власти. Учесници форума у Геленџику у понедељак су потписали програм међурегионалне и пограничне сарадње на 6 година. О заједничким акцијама на јачању економије региона договорили су се такође руски и украјински савези индустријалаца и предузимача. Москва и Кијев ће учинити све како би ови документи били реализовани у пракси, подвукао је Дмитриј Медведев.
Најважније је да иза ових докумената уследи интензивни рад, консултације бизниса, међуљудски контакти. И тада они велики циљеви које смо поставили председник Украјине и ја на обнови руско-украјинске трговинско-економске, економске и хуманитарне сарадње, развоју ове сарадње у пуном обиму, сви ови задаци биће испуњени.
Данас се не говори само о обнови, већ и о новом нивоу веза. Председник Русије Дмитриј Медведев позива да се у Украјини и у Русији развија јединствени информациони простор и иновациона економија са технопарковима на пограничним територијама. И то је јасно: као и Москва, и Кијев се брине за модернизацију своје економије, истакао је у интервјуу за Глас Русије директор Кијевског Центра за политичка истраживања Михаил Погребински.
Свака наша сарадња се разматра и са тачке гледишта може ли она да послужи као подстицај модернизације наших привреда. Нису узалуд изречене речи о технопарковима, који би требало да се налазе на местима повољним за руско-украјинску срадњу, на пример у Харкову, или негде близу границе са руске стране. Могуће уз укључивање страних стручњака. А можда украјинских и руских који би одлазили и радили у иностранству и били би спремни да у новим условима учествују у модернизацији наших привреда.
У првом реду треба да се решавају, наравно, практична питања - као што су проблеми преласка границе које је поменуо Дмитриј Медведев. На пример, олакшати путовања Руса и Украјинаца у госте суседима новим транспортним коридорима. Ускоро руске и украјиснке обале Керченског мореуза ће везати додатни трајекти. Али то је само привремена мера - до пуштања у рад моста Крим-Кавказ, преко истог мореуза. По мишљењу председника две земље, објекат може да буде пуште у рад већ за Олимпијаду у Сочију 2014. године.
Јуче одржани избори на Косову и Метохији донели су и нову политичку реалност. Досадашњи функционери и странке су доживели потпуни дебакл, а опозиција на велика врата ушла у "мејнстрим"...