Почетна страница > Новости

Пре 30 година у отворени космос изашла прва жена

Пре 30 година у отворени космос изашла прва жена
26.07.2014. год.


Пре 30 година, 25. јула 1984. године, прва жена-астронаут Светлана Савицкаја изашла је у отворени космос.

За 3 сата и 35 минута рада у совјетској станици "Саљут-7", заједно са космонаутом Владимиром Џанибековим, она је извела у безваздушном простору јединствени експеримент: тестирала је у у свим режимима универзални ручни алат за сечење, заваривање, лемљење и прскање метала.

"Искрено говорећи, то је омогућило првенство СССР у важној подели космичке делатности - прва која је изашла у отворени космос је била управо совјетска жена. То је био основни, кључни тренутак мог лета,"- изјавила је новинарима Савицкаја.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Alexander Mokletsov/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Јуче одржани избори на Косову и Метохији донели су и нову политичку реалност. Досадашњи функционери и странке су доживели потпуни дебакл, а опозиција на велика врата ушла у "мејнстрим"...



Остале новости из рубрике »