BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 06.12.

07.12.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 04.12. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања након инцидента у Керчском мореузу и на ратишту у Новорусији за 06
.12.


Украјина дозволила граничарима да пуцају без упозорења Врховна Рада Украјине усвојила је закон који се даје право украјинским граничарима да пуцају без упозорења током покушаја упада на територију земље или у случају напада на бродове Ратне морнарице. У Русији тај закон сматрају још једном предизборном провокацијом Петра Порошенка, преносе РИА Новости.

Нови закон подржала су 244 посланика са неопходним минимумом од 226 гласова.

Поред тога, документ проширује морску област под контролом Украјине за 12 миља.


У објашњењу се наводи да након уласка Крима у састав Русије Москва води „незакониту економску делатност уз коришћење трговинске флоте под руском заставом и заставама трећих држава“.

Према мишљењу аутора закона, он се доноси ради „смањења шверца робе у Црном мору и спречавања случајева кршења државне границе и позитивно ће утицати на безбедносну ситуацију у региону и осигураће економски суверенитет Украјине".

ПШортпарол Министарства спољних послова Марија Захарова је саопштила да тај закон не може бити примењен на Азовско море, јер су то унутрашње воде Украјине и Русије.


Порошенко: Важан елемент адекватног одговора на поступке агресора је повећање војних група Председник Украјине Петро Порошенко изјавио је да се повећава група украјинских трупа на граници са Русијом.

„Важан елемент адекватног одговора на поступке агресора је повећање војних група у складу са стратешким планом примене снага одбране државе које сам утврдио. У оквиру овог процеса борбене јединице и одреди украјинских оружаних снага се премештају на најопасније правце дуж целе линије наше границе како би се појачале одбрамбене способности“, написао је украјински председник на свом налогу на Твитеру.
 
Власти Украјине увеле су ратно стање у десет области, међу којима су Луганск и Доњецк и унутрашње воде Азовско-Керчке акваторије на 30 дана након инцидента на Црном мору, када су три брода украјинске ратне морнарице прекршиле границу Русије, ушле у привремено затворене територијалне воде Русије и кренуле из Црног мора према Керчком мореузу. Они су опасно маневрисали и нису одговарали на легитимне захтеве руских власти. Украјински бродови са 24 морнара су задржани.

Земље Европске уније су након инцидента позвале Украјину и Русију да смање ескалацију и покажу максималну уздржаност.

РТ: САД послале брод на далеки исток Русије, наводно се припремају и за улазак Црно море Амерички разарач је прошао близу руске обале, код базе пацифичке флоте у Владивостоку, у првом таквом кораку од Хладног рата. Још један амерички брод се очекује ускоро у Црном мору, усред тензија између Русије и Украјине.


Брод "Мекембел" је дошао у близину залива Петар Велики како би се "супротставио прекомерним поморским захтевима Русије и подржао права, слободе и закониту употребу мора" које уживају САД и други, саопштио је портпарол америчке Пацифичке флоте Рачел Мекмар.

Америчка морнарица назива такве акције "Операција слободе пловидбе". Последњи пут када је таква врста акције била спроведена на овом подручју је 1987. године, на врхунцу тензија Хладног рата са Совјетским Савезом.

 

"Ове операције показују да ће САД летети, пловити и радити тамо где год то допушта међународни закон", рекао је Мекмар. "То је тако у Јапанском морју, као и на другим местима широм света".

Залив Петар Велики је добио име по руском цару и у њему се налази база руске Пацифичке флоте. Присуство америчког разарача у тој области је упоредиво са присуством руског брода код Сан Диега, Калифорније или Перл Харбура на Хавајима.


Вашингтон не признаје територијалне тврдње Русије у Јапанском морју, а званичник морнарице који је говорио за Си-ен-ен, рекао је да су они прешли границу од 12 наутичких миља, загарантованих Конвенцијом Уједињених нација о праву мора. Док је Русија ратификовала конвенцију, САД нису.

Међутим, то није све. Америчка морнарица такође би могла да пошаље ратни брод у Црно море у блиској будућности. Си-ен-ен је објавио да је Стејт департмент обавестио Турску о намери да пошаље ратни брод кроз Босфор и Дарданели, а што захтева обавештење 15 дана унапред под условима Монтреалске конвенције из 1936. године.


Уговор из 1936. такође ограничава присуство бродова из земаља које не граниче са Црним морем на највише 21 дан. САД су последњи пут имале брод на том подручју још у октобру.

Анонимни амерички званичници рекли су за Си-ен-ен да је овај потез одговор на инцидент прошлог месеца између руских и украјинских бродова у Керчском мореузу, који повезује Азовско и Црно море.

"Ми рутински спроводимо операције у циљу унапређења безбедности и стабилности у рејону Шесте флоте САД, укључујући међународне воде и ваздушни простор Црног мора", рекао је портпарол флоте командант Кајл Рејнс.

Сједињене Државе су такође више пута слале бродове у делове Источног кинеског мора на које претендује Пекинг, изазивајући тако поновљене протесте од стране Кине. Прошле недеље је такође ракетна америчка крстарица "Ченслорсвил" пловила кроз то подручје.

Кијев предложио Москви размену затвореника Кијев је предложио Москви размену затвореника по формули „42 на 89“, изјавио је представник Украјине у тространој контакт-групи о Донбасу Јевгеније Марчук.

„Сматрамо да скоро 90 људи може дочекати Нову годину у кругу своје породице. То су 23 држављанина Русије који се налазе у украјинским затворима. Ми смо спремни да их разменимо за 23 Украјинца“, рекао је Марчук украјински медијима.

Он је додао да „ако се друга страна сложи, можемо разменити још 66 на 19“.

„То јест, ми ћемо предати 66, а добити наших 19 особа. Украјина гарантује да ти предлози могу бити припремљени до 27. децембра. И од 27. може почети процедура размене“, рекао је он.

Украјина тестирала крстарећу ракету Украјина је тестирала нову крстарећу ракету која би требало да ојача одбрану обала Црног и Азовског мора, изјавио је шеф Савета за националну безбедност и одбрану земље Александар Турчинов.

Тестирање је одржано на полигону у Одеској области.

Према речима Турчинова, гађање је било успешно. Он је нагласио да ракете могу да погоде циљ на растојању од 280 километара.

Како је навео, војска је тестирала систем обалске одбране уз помоћ модернизованог ракетног комплекса С-125.

„Задатак који је данас био постављен за крстареће ракете јесте провера на даљину и прецизност погађања надводних мета. Према резултатима погађања пловећих средстава, модернизовани С-125 је доказао своју ефикасност. Одржано је осам лансирања, током којих је било уништено осам надводних мета“, наводи прес-служба СНБО речи Турчинова.


Преглед политичко-економских и других вести за 06.12
.

 

Врховна рада Украјине неће продужити Споразум о пријатељству и сарадњи са Русијом Врховна рада Украјине одлучила је да не продужује Споразум о пријатељству и сарадњи са Русијом након 1. априла 2019. године. Одговарајући документ је на заседању у четвртак подржало 277 посланика, где је потребан минимум од 226 гласова.

Председник Украјине Петро Порошенко предао је у понедељак парламенту нацрт закона о раскидању споразума.

Порошенко је у септембру одобрио ступање на снагу одлуке Савета за националну безбедност и одбрану о раскиду споразума. Притом се објашњавало да се не ради о отказивању, већ о решењу да се не продужава. У случају поштовања свих процедура споразум престаје да важи од 1. априла 2019. године.
 
Москва је потез необљављања споразума назвала деструктивним кораком и изразила жаљење у вези са овом одлуком.

Русија и Украјина су 1997. потписале споразум о пријатељству, сарадњи и партнерству. Споразум је обезбедио стратешко партнерство страна „на основу принципа узајамног поштовања, суверене једнакости, територијалног интегритета, неповредивости граница, мирног решавања спорова, неупотребе силе или претње силом, укључујући економске и друге методе притиска“. Период важења је десет година након чега следи аутоматско продужавање, осим ако стране не буду против тога.

Украјински парламент усвојио закон о проширењу морске територије Врховна рада Украјине усвојила је закон о приобалној зони који омогућава проширење морске територије под контролом Кијева за 12 миља.

Документ је подржало 244 посланика, где је потребно најмање 226 гласова, преносе РИА Новости.

У објашњењу уз документ се тврди да након уласка Крима у састав Русије Москва води „нелегалну економску активност са учешћем трговачке флоте под руском заставом и заставама трећих земаља“.
„То ће омогућити да се прошири контролисана морска територија за 12 наутичких миља, створе основе за значајно смањење промета кријумчарења на Црном мору, упозори на случајеве повреде државне границе, позитивно утиче на безбедносну ситуацију у региону и обезбеђење економског суверенитета Украјине“, објашњава се у документу.

Министарство спољних послова Русије нагласило је да овај закон не може да се примењује на Азовско море, јер су то унутрашње воде и Украјине и Русије.


Косачев: Чини се да Кијев жели да се уживи у улогу диригента антируске кампање уз учешће Запада Председавајући одбора за међународне послове Савета Федерације Русије Константин Косачов назвао је захтев председавајућег Врховне раде Украјине Андреја Парубија потпредседнику САД Мајку Пенсу за нове санкције Русији покушајем Кијева да се уживи у улогу диригента антируске кампање.

„Позив председавајућег Врховне раде Украјине Парубија америчком потпредседнику Мајку Пенсу представља наставак политике украјинског руководства за медијску и политичку ’капитализацију‘ сопствене провокације на мору, ослањањем на западне савезнике“, саопштио је Косачов.
„Чини се да Кијев жели да се уживи у улогу диригента антируске кампање уз учешће земаља Запада који постепено постаје талац сопствене проукрајинске позиције: ако не желите да схватите и слушате обе стране сукоба, сами себе лишавате шанси да радите као независни арбитри у тешким међународне пословима и остаје вам само незавидна улога санкцијске ’палице‘ коју контролишу туђе руке“, додао је Косачов.

„То је лични избор западних земаља и ако је за Америку сада и најмања грешка кривица, a сваки повод за напад на Русију само се поздравља, онда је за Европу ово пут у ћорсокак“.

Порошенко предао „западним партнерима“ предлоге за антируске санкције због инцидента у Керчском мореузу Председник Украјине предао је западним партнерима предлоге за антируске санкције због инцидента у Керчском мореузу, наводи се у саопштењу украјинског председника. Нводи се да ће се рестриктивне мере проширити на које је увео Запад у вези са изградњом Кримског моста.

Током протеклих неколико дана, Петро Порошенко је више пута позвао Запад да делује против Москве. По речима стручњака, на овакав начин Порошенко води изборну кампању и тражи материјалну и војну помоћ, док је интересовање за догађаје у Керчском мореузу и даље актуелно.

Председник Украјине Петро Порошенко пренео је међународним партнерима Кијева предлоге за антируске санкције у вези са инцидентом у Керчском мореузу, изјавио је заменик шефа Одјела за спољну политику и европске интеграције председничке управе Сергеј Лиценко.

"Председник је поднео на разматрање нашим партнерима листу лица и бродова који су били укључени у агресију у Керчском мореузу, као и судије и тужиоце који су учествовали у хапшењу наших илегално задржаних морнара", рекао је Лиценко.


Он је нагласио да ће пакет који "Азовских санкција" подразумевати проширење оних рестриктивних мера које су Европска Унија и Сједињене Државе увеле за изградњу Кримског моста.


Конашенков: Амерички разарач „демонстрирао“ неуспешан покушај да максималном брзином побегне од снага Пацифичке флоте Разарач америчке морнарице био је под контролом великог против-подморничког брода "Адмирала Трибуца" и авиона поморске авијације Пацифичке флоте, саопштило је Министарство одбране.

Министарство је нагласило да се разарач није приближавао руским територијалним водама ближе од сто километара.

„Ако је посада америчког разарача нешто ’демонстрирала‘, онда је то њихов неуспешан покушај да максималном брзином побегне од снага Пацифичке флоте које су га пратиле. Тренутно посада америчког разарача ’Макамбел‘ ’демонстрира‘ своју храброст на удаљености од више од 400 километара од територијалних вода Русије у централном делу Јапанског мора“, рекао је он.

 

Раније је саопштено да се америчи разарач приближио луци Петар Велики где је лоцирана руска поморска база.

 


Швиткин: Неки у САД-у ће морати набавити велике залихе тоалет папира ако пошаљу брод у Црно море Сједињене Америчке Државе се спремају да пошаљу један од својих ратних бродова до Црног мора након инцидента у Керчском мореузу, пренео је Си-ен-ен позивајући се на америчке званичнике.

Како се наводи, команда Оружаних снага САД упутила је захтев Стејт департменту да обавести Турску о плановима америчке стране да ракетна крстарица прође кроз Босфор и Дарданели.

"САД поступају у складу са Монтреалском конвенцијом. Међутим, ми нећемо коментарисати суштину наше дипломатске преписке са турском владом", наводи се у одговору Стејт департмента.

 

Јуриј Швиткин, заменик председника Комитета за одбрану Државне думе, сигуран је да ће слање америчких бродова до Црног мора показати да је инцидент са украјинским бродовима у Керчском мореузу био планиран унапред, преносе РИА Новости.

"Наравно, такве акције ће бити провокативне и агресивне и још једном ће потврдити да се ситуација са украјинским бродовима у Керчском мореузу није догодила случајно, већ је била изрежирана од стране западних спонзора Кијева, посебно Сједињених Држава. Ово поново показује да је то био унапред планирани сценарио. Али без обзира ко покуша да уђе у наше територијалне воде - Сједињене Америчке Државе, Украјина или нека друга држава - добиће одговарајући одговор у складу са нормама међународног права. Мислим да би одговор могао бити прилично озбиљан, и неки у Сједињеним Америчким Државама ће морати набавити велике залихе тоалет папира", рекао је Швиткин.

УН: Пажљиво пратимо ситуацију откад је проглашено ратно стање у Украјини Високи комесар Уједињених нација за људска права Мишел Бачелет позвала је Кијев да поштује људска права и да у складу с тим користи механизме ратног стања само у изузетним случајевима.

„Пажљиво пратимо ситуацију откад је проглашено ратно стање у Украјини. Сматрам да би било какве мере које крше људска права за време ратног стања у земљи требало да се примењују само уколико је неопходно у конкретним ситуацијама“, изјавила је она.

Бачелетова је додала да би ограничења људских права требало да буду пропорционална, привремена и употребљена на одређеној територији.

„Не могу да кажем колико је адекватно увођење ратног стања, али ако је то било неопходно за Украјину, онда би требало да буде веома ограничено“, истакла је она.

Врховна рада Украјине усвојила одлуку о увођењу ратног стања у десет региона Украјине у трајању од 30 дана. Председник Русије Владимир Путин изјавио је да је то учињено с циљем да се ограниче људска права и слободе, као и политичке активности у Украјини пред изборе.

Песков: Критике на рачун Русије у вези са инцидентом у Керчком мореузу нису разлог да се одустане од правних процедура Критике на рачун Русије у вези са инцидентом у Керчком мореузу нису разлог да се одустане од правних процедура против прекршилаца државне границе, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
„Критике које се чују, разне ескападе и тако даље, нису разлог да Русија одступа од процедура предвиђених законом према прекршиоцима државне границе. Ове процедуре се спроводе и наставиће да се реализују“, одговорио је Песков новинарима на питање о могућности увођења санкција Русији и пројекту „Северни ток 2“ због инцидента у Керчком мореузу.

Три брода украјинске ратне морнарице, „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ су 25. новембра, нелегално прешла државну границу Русије, те неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана. Приведена су 24 украјинска морнара, укључујући два агента Службе безбедности Украјине.

СБУ испитује свештенике УПЦ-а због „издаје државе“ Припадници Службе безбедности Украјине испитали су 12 свештеника Ровенске и Сарњенске епархије канонске Украјинске православне цркве Московске патријаршије у својству сведока због делу „издаје државе“ и „распиривање међуверске мржње“, саопштио је портпарол управе Ина Иључок.
У исто време, она је одбила да саопшти информације о испитивањима, позвавши се на непостојање одговарајућег одобрења.  Раније је у Ровенској епархији УПЦ саопштено да је СБУ испитао њихових 14 свештеника. 

СБУ је оптужила Украјинску православну цркву за дистрибуцију материјала који подстичу непријатељство.

У понедељак је УПЦ саопштила да су у Житомирској области Украјине започети масовни претреси у саборним црквама, храмовима и свештеничким домовима. Прошле недеље је СБУ претресла дом митрополита Павла, старешину Свето-успенске Кијевско-печерске лавре. Митрополит је изјавио да се на њега врши политички притисак.

Раније су украјинске власти, укључујући и председника, изјављивале да немају намеру да се мешају у црквене послове. Међутим, председник Украјине Петро Порошенко је утицао на Цариградску патријаршију да призна неканонску украјинску цркву, што је означило почетак раскола.

Кијев: Забранити Русији да користи луке цивилизованих земаља Украјински министар спољних послова Павел Климкин је изјавио да би "најбоље санкције против Русије" биле заустављање пројекта "Северни ток 2".

"Разговарали смо о заустављању пројекта `Северни ток 2` и да би то биле најбоље санкције против Руске Федерације, као и могућност забране руским бродовима да користе луке цивилизованих земаља, али ово је питање даљих дискусија", саопштио је Климкин након састанка са министара спољних послова земаља НАТО-а у Бриселу.
 Украјинa - из минута у минут -

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА