РТ: Долази климатска апокалипса - наводи америчка војска, разматрајући још више интервенција
Нови извештај америчке војске предвиђа тмурну будућност као што су последица климатских промена, несташице струје и воде и избеглице, а такође и више могућности за интервенцију и искориштавање природних ресурса на Арктику.
Иза тупог наслова „импликације климатских промена за америчку војску“ стоји извештај тима научника на 52 странице који је изнео апокалиптичне сценарије: сукобе вођене између стотина милиона људи расељених због пораста нивоа мора, колапс америчке електроенергетске мреже и транспорта, као и неспособност саме војске да обезбеди воду за своје снаге, су само неке од њих.
Ипак, такође предвиђа већу улогу коју америчка војска може играти ради ублажавања ефеката ових промена унутар САД-а, тако и интервенцијама у насталим катастрофама у иностранству.
Извештај је у мају наручио тадашњи начелник Генералштаба Марк Милеј, који је од тада унапређен да председава. Извештај који је објавио Центар за климатску безбедност Војног колеџа у августу, привукао је мало пажње све до недавно.
Један од апокалиптичних краткорочних сценарија наведен у извештају је колапс америчке електроенергетске мреже у наредних 20 година, остављајући земљу без хлађења, пречишћавања воде, светла, грејања, климатизације, комуникација, јавног превоза, дистрибуције горива , или скоро свега што технолошка цивилизација захтева.
Угрожена није само дистрибуција, већ и производња електричне енергије. Од 99 нуклеарних реактора који раде у САД-у и који обезбеђују скоро 20 процената електричне енергије земље, 60 процената се налази у регионима који „вероватно трпе једну или више климатских претњи“, као што су пораст нивоа мора и јаке олује до несташице воде.
Арктик, стижемо
Међутим, није све тако мрачно. Како се повлачи поларни ледени слој, минерално богатство Арктика долази до изражаја, а да америчка војска ипак преузме контролу над њим од тих досадних Руса.
Још војних интервенција?
Аутори виде катастрофе повезане са климом, а које би раселиле стотине милиона људи широм света, дајући Бангладеша као пример због пораста нивоа мора, те да тада тизбеглице покрећу сукоб у ионако нестабилном и нуклеарно наоружаном индијском потконтиненту.
Такве кризе могу захтевати интервенцију америчке војске као реакцију на катастрофу, од распоређивања нжењеријских снага до потпуне војне операције. Међутим, у извештају се упозорава, ако се несташица воде погорша, како се предвиђа, војска је „близу неуспеху мисија која се тичу хидратације у спорном сушном окружењу“. Операције у местима као што су Сирија, Ирак или Авганистан у протеклих 27 година више неће бити могуће само због немогућности обезбеђења довољно воде за војне снаге.
Између тога и све веће свести о климатским питањима која резултирају „значајним ограничењима војних активности (у мирнодопским временима) које производе емисију угљеника“, климатске промене могу заправо означити крај „бесконачним ратовима“, а не каоко војни извештај заправо наводи, односно сугерише као могућност.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Фото: © REUTERS/Ints Kalnins / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »