BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Ниједан сиријски милитанат није у Нагорно-Карабаху, они у својој земљи имају шта да раде“ - Ердоган

РТ: „Ниједан сиријски милитанат није у Нагорно-Карабаху, они у својој земљи имају шта да раде“ - Ердоган
14.10.2020. год.


Турски председник Реџеп Тајип Ердоган осудио је наводе да су сиријски милитанти распоређени да помогну азербејџанским ратним напорима у оспораваном Нагорно-Карабаху, рекавши да су презаузети ратујући код куће.

"Ми немамо такву агенду," рекао је Ердоган у среду на скупу владајуће Странке правде и развоја, одговарајући „онима који нас зову да кажу `послали сте муџахедине из Сирије` “.


"Имају посла да раде у својој земљи, не би ишли тамо", инсистирао је турски председник.

Претходно је француски председник Емануел Макрон рекао да постоје „поуздане информације“ које указују на то да „сиријски џихадисти“ улазе у регион користећи турски град Газиантеп као транзитну тачку. Касније је портпарол Кремља Дмитриј Песков изразио „озбиљну забринутост“ због присуства страних бораца у „жаришту“, али није је навео детаље.


Према Ердогану, и Русија и Француска нису у позицији да прозивају Турску.

„Толико оружја долази из Русије, на исти начин, толико оружја долази из Француске, зашто не бисте разговарали о њему?“ нагласио је Ердоган.

Јерменија се у великој мери ослањала на испоруке оружја из Русије, свог дугогодишњег савезника у оквиру Уговора о колективној безбедности шест пост-совјетских држава. Москва такође има војну базу на јерменском тлу као део узајамних безбедносних аранжмана. Француска је током протеклих година испоручила Јерменији одређени број пешадијског и противтенковског оружја.

Турска је негирала довођење сиријских милитаната у борбену зону, као и њен блиски савезник Азербејџан. Баку инсистира да су његове оружане снаге ангажоване у борбама против јерменских снага у енклави у потпуности попуњене кадром и да им није потребно људство из иностранства.

Анкара је обећала непоколебљиву подршку „братском“ Бакуу од самог почетка сукоба 27. септембра. Турски званичници такође су више пута саопштили да ће се вишедеценијски сукоб завршити тек када Јерменија напусти „окупиране“ земље Нагорно-Карабаха.

Спорни регион, углавном насељен етничким Јерменима, отцепио се од Азербејџана након распада Совјетског Савеза. Нагорно-Карабах је ратовао у трогодишњем рату са Азербејџаном почетком 1990-их, све док 1994. године у Москви није потписан велики споразум о прекиду ватре између зараћених страна.

Извор: Восток / РТ

Читајте више на Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/Erik De Castro / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Не би требало да постоје ограничења у томе како Москва узвраћа за „максималну штету“, тврди бивши председник


 Без обзира да ли планирате дипломске или мастер студије, или сте већ у пословном свету па желите да се усавршавате, неопходна је воља и рад на себи како бисмо...

Руске трупе су током дана извеле серију напада на циљеве на територији Украјине, укључујући Полтавску и Дњепропетровску област. На интернету су се појавили снимци уништења Су-27


Нове мере су усмерене на компаније у земљама попут Кине у покушају да „обесхрабре“ трговину са Москвом

Споменик "Крила слободе" Бошњаци су изградили на србској земљи на Жучи коју је од власника Срба откупила сарајевска општина Нови Град по мизерној цијени од четири КМ по метру...


Зараћене стране наводно нису успеле да постигну споразум о примирју и ослобађању талаца


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА