BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ови аутомобили су „жарили и палили“ на совјетским тркачким стазама

Ови аутомобили су „жарили и палили“ на совјетским тркачким стазама
03.01.2021. год.
Први совјетски шампионат у ауто-тркама одржан је тек 1950. али се касније аутомобилски спорт у Совјетском Савезу брзо развијао.


Први светски рат и руска револуција 1917. године онемогућили су организовање ауто-трка које су се активно развијале у последњим годинама постојања Царске Русије, пише Russia beyond.

Тек крајем 1930-их нова совјетска власт је сагледала да ауто-трке могу допринети развоју аутомобилске индустрије у СССР-у, јер експериментални тркачки аутомобили омогућавају тестирање нових делова и система пре него што се покрене њихова серијска производња.

Први совјетски тркачки аутомобил појавио се 1938. године. Звао се ГАЗ-ГЛ-1 и имао мотор од 65 коњских снага.

 

ГАЗ ГЛ-1

Друга генерација аутомобила имала је мотор од 100 кс. У њему је 1940. године постављен први совјетски званични рекорд, када је развијена брзина од 161,87 км/ч. Тај рекорд је био прилично скроман, није чак надмашио достигнућа тркачких аутомобила у царској Русији али је ипак за совјетске љубитеље аутомобилског спорта то био велики догађај.

 

ГАЗ ГЛ-1

Други светски рат је такође онемогућио организовање ауто-трка. После рата су поједини немачки спортски аутомобили били увезени у СССР у својству репарације. Немачки тркачки аутомобил Auto Union ‘Typ 650’ преуређен је у модел совјетске производње „Сокол-650“.

 

Auto Union ‘Typ 650’ касније преуређен у „Сокол-650“.

„Москвич-400“ који је у Совјетском Савезу направљен крајем 1940-их и почетком 1950-их био је идентичан са моделом Опел Кадет К38, који је такође направљен у Немачкој између 1937. и 1940.

 

Први шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама одржан је тек 1950. године. Била је то трка дуга 300 километара. Одржана је на Минском ауто-путу у западном делу Московске области.


Прва совјетска трка на кружној стази одржана је тек 1955, пет година касније.

 

Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

У међувремену је Централни ауто-мото клуб СССР-а постао члан Међународне аутомобилске федерације.

 

Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

У трци кружном стазом 1956. године учествовала су три типа аутомобила: Москвич 401 и Москвич 402, и ГАЗ-20 „Победа“, а такође други аутомобили који нису били у серијској производњи.

 

Москвич-402. Ауто-трка Москва-Севастопољ-Москва.

Први је на циљ стигао Михаил Метељов. Он је постао први шампион Совјетског Савеза. Управљао је аутомобилом ГАЗ-СГ-1, познатим под називом „Победа-Спорт“. Аутомобил је имао отворену каросерију и мотор од 50 кс.

 

ГАЗ-СГ-1. Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

Ово је други аутомобил који је тога дана стигао на циљ. Возач Вјачеслав Мосолов је такође управљао истим моделом „Победа-Спорт“.

 

 

 

 „Победа-Спорт“. Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

Трећи је стигао Борис Курбатов за воланом аутомобила ЗИС-112/1. Пре трке 1955. године инжењери су усавршили у њему кочиони систем јер се прегревао у првим модификацијама овог модела.

 

 

 

ЗИЛ-112/1. Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

Друге модификације овог аутомобила су такође учествовале у трци и изгледале су отприлике овако:

 

 ЗИЛ-112/3. Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

Аутомобил у првом плану је био познат под називом „Минск“. Он је учествовао у трци али се није борио за медаљу.

 

 

 

У првом плану тркачки аутомобил „Минск“. Шампионат Совјетског Савеза у ауто-тркама 1956.

Аутомобилски спорт се постепено све више развијао у Совјетском Савезу. Организовала су се такмичења у различитим дисциплинама: рели, кружне трке, картинг и др.

Возачи из социјалистичких земаља редовно су се такмичили за такозвани 
„Куп пријатељства“. Редовно су организоване и различите регионалне трке.

 

Финална трка „Купа пријатељства“.

Совјетски возачи су 1971. учествовали у трци „24 Hours of Spa“ у Белгији. Два совјетска модела „Москвич-412“ стигли су последњи на циљ али је и сама чињеница да су стигли до циља после 24 часа вожње већ доживљена као успех.

Различити модели које је производила фабрика аутомобила ВАЗ брзо су постали популарни међу совјетским возачима. И данас у целом свету постоје хиљаде људи заљубљених у аутомобил 
„Лада“.

ВАЗ 2101

Изван тркачких стаза совјетски инжењери су радили на стварању аутомобила који може да развије брзину звука, тј. 1.190 км/ч. Тако је настао једини совјетски аутомобил на турбомлазни погон под називом „ХАДИ-9“.

 

Студенти саобраћајног института ХАДИ склапају модел тркачког аутомобила „ХАДИ-9“.


Он је имао исти мотор као и млазњак МиГ-19. Направљен је у Харкову, у Украјинској Совјетској Социјалистичкој Републици. Због многобројних потешкоћа возило није никада тестирано у пуној брзини, нити је икада достигло брзину звука.

 

 

„ХАДИ-9“ пред првим стартом.

Николај Шевченко, Russia beyond



  • Извор
  • Танјуг
  • ЗИЛ-112/1, фото: Сергеј Васин/МАММ/МДФ/russiainphoto.ru / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА