BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шеф Спољне обавештајне службе Русије о феноменалним женама у руској обавештајној служби

Шеф Спољне обавештајне службе Русије о феноменалним женама у руској обавештајној служби
06.03.2021. год.
Обавештајна служба није искључиво мушки посао, упркос увреженом мишљењу. У Спољној обавештајној служби и сада ради много припадница лепшег пола. Оне извршавају вома сложене задатке који су изузетно потребни нашој земљи, изјавио је Сергеј Наришкин, директор Спољне обавештајне службе и председник Руског историјског друштва.


Сергеј Наришкин је у четвртак одржао говор у Дому Руског историјског друштва на отварању изложбе „Обавештајке у служби Отаџбини“ посвећене женама које су у различитим периодима радиле у спољној обавештајној служби Русије. Изложба је отворена поводом међународног Дана жена.


По Наришкиновим речима, обавештајна служба је увек третирана као изразито мушка професија, као професија „са мушким лицем“. „То, међутим, није тако“, преноси Наришкинове речи агенција РИА „Новости“.



Сергеј Наришкин – директор Спољне обавештајне службе и председник Руског историјског друштва.

Kremlin Pool/Global Look Press
Жене су увек радиле у обавештајној служби, истакао је Наришкин. Тако је било и у периоду настанка руске обавештајне службе 1920-их и 1930-их, и у Великом отаџбинском рату, када су обавештајке дале свој допринос Победи, тако је било и у послератном периоду, додао је он.

„И данас у Спољној обавештајној служби Русије има много изузетних, талентованих, одлучних и феноменалних жена које раме уз раме са мушкарцима обављају сложен посао који је држави изузетно потребан“, рекао је Наришкин.

Изложба је посвећена судбини и деловању легендарних шпијунки различитих генерација чија имена су донедавно чувана у најстрожој тајности. То су Јелизавета Зарубина, Зоја Рипкина-Воскресенска, Марија Виљковиска, Африка де лас Ерас, Леонтина Коен, Гоар Вартањан, Ана Камајева-Филоњенко, Надежда Тројан, Галина Фјодорова, Ирина Алимова, Јелена Чебурашкина, Људмила Нујкина, Тамара Нетикса и друге.

Раније је Владимир Антонов, водећи експерт Сале за историју у Спољној обавештајној служби Русије, испричао да је чувена совјетска илегална шпијунка Ана Камајева послужила као прототип за лик радисткиње Кет у популарној телевизијској серији „Седамнаест тренутака пролећа“.

Russia beyond


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Ана Чапман, фото: Максим Богодвид / Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА