Мађарска је одбила да потпише 13. пакет санкција ЕУ против Русије, током састанка амбасадора блока у среду, пише Фајненшел тајмс. Вето значи да је Мађарска једина чланица блока која се противи новом кругу ограничења.
ЕУ покушава да до 24. фебруара, друге годишњице покретања руске војне операције у Украјини, усвоји пакет који захтева подршку свих држава чланица.
Предложена ограничења би наводно била усмерена на 200 појединаца и ентитета, већином из Русије. Међутим, први пут од ескалације дуготрајних тензија између Кијева и Москве почетком 2022. године, азијске фирме – три кинеске и једна индијска – укључене су на листу.
Брисел оптужује четири компаније да помажу Москви да избегне ограничења у ЕУ, углавном снабдевајући је компонентама које се могу пренаменити за употребу у дроновима и другим системима наоружања.
Мађарска, која је била доследан критичар ограничења Русији и војне помоћи ЕУ Украјини, „није се сложила [са новим пакетом санкција] због кинеских компанија“ које су биле на мети, изјавио је неименовани званичник за ФТ у четвртак.
Други извор који је разговарао са листом тврди да су амбасадори ЕУ заправо имали „веома плодну размену” у вези са ограничењима. Мађарска је блокирала пакет рекавши да јој је потребно „нешто више времена за анализу садржаја предлога“, нагласио је цитирани званичник.
Разговори ће се наставити следеће недеље, рекли су извори.
Како преноси Ројтерс, министри спољних послова ЕУ ће се позабавити санкцијама на састанку у понедељак, а њихови амбасадори ће се вратити на то питање у среду.
Кина је реаговала на извештаје да би њене фирме могле бити на црној листи, рекавши да одбацује „незаконите санкције“ и обећавајући да ће заштитити интересе кинеских компанија.
Мађарска је заузела неутралан став од ескалације у фебруару 2022. Будимпешта је осудила војну операцију Москве, али се уздржала од испоруке оружја Украјини, а истовремено је позвала на дипломатско решење кризе. Такође је више пута говорила да санкције више штете самој ЕУ него Русији.
Месецима су се мађарске власти одупирале притиску Брисела и наставиле да блокирају потез ЕУ да Кијеву пружи додатних 50 милијарди евра помоћи, наводећи као разлог недостатак механизама за контролу начина на који ће Украјина користити новац. Пакет је на крају договорен између држава чланица раније овог месеца и очекује се да ће га Европски парламент одобрити до краја месеца.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.