РТ: Русија покреће берзу за санкционисане компаније
Компаније које су на мети западних санкција имаће прилику да понуде своје обвезнице, јер Русија планира да створи посебну берзу 2020. године како би ојачала своје тржиште капитала.
Покретање је првобитно било заказано за децембар, али је потом одгођено за јануар, изјавио је заменик руског министра финансија Алексеј Мојсејев, додајући да је Министарству потребно више времена да заврши платформу.
Најмање две компаније већ су најавиле да би желеле трговати на берзи, рекао је Мојсејев. Раније је објављено да ће платформа бити заснована на валутној берзи у Санкт Петербургу, те да ће је подржати руске банке, вероватно, Промсвјазбанк и Руска национална комерцијална банка са седиштем на Криму (РНЦБ).
Новостворено тржиште акција за санкционисане компаније неће радити на исти начин као класична берза, верује Антон Бахтин, инвестициони стратег Премиер БЦС-а. У интервјуу за РТ, аналитичар је објаснио да је платформа постављена да ради само у зони рубље, привлачећи оне који су спремни да улажу у компаније кроз посебно креирану инфраструктуру и помогну компанијама да добију додатно финансирање.
"То није врста платформе која ће привући нове инвеститоре, али постоје инвеститори који су већ заинтересовани за те компаније и они добијају нови [финансијски] инструмент", рекао је он. Додао је да би компаније могле издати акције за одређену подршку, док ће страни инвеститори вероватно избећи учешће у систему због западних санкција.
Нарек Авакијан, шеф Оделења за инвестиционе идеје БЦС-а, такође верује да ниједан инвеститор, барем они који имају међународни бизнис, неће бити спремни да ризикују да ризикују секундарне америчке санкције куповином акција. Чак и са 100-постотним поверљивим трансакцијама, увек постоји ризик од цурења података, нагласио је он.
"Они инвеститори који би се усудили купити санкционисана финансијска средства вероватно ће бити на мети америчких санкција без обзира на величину трансакција", додаје аналитичар.
Иако аналитичари напомињу да није засад јасно како ће тачно платформа радити, то би могао постати инструмент очувања кредибилитета за компаније које су на мети санкција, наводи Илија Григоријев, аналитичар тржишта дуга у Иволга капиталу .
„Платформа ће веровато постати инструмент за изградњу имиџа за санкционисане компаније и такође ће бити прелазна фаза пре уврштавања или на Московску берзу или на стране платформе након укидања санкција“, рекао је Григоријев за РТ.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Трансакције Њу Делхија са кључним партнерима, укључујући Русију, постале су отежане због Вашингтона, изјавио је Субрахманијам Џајшанкар
Представници државних институција и привреде о обновљивим изворима енергије и заштити животне средине
Остале новости из рубрике »