BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина одбацује претњу Вашингтона о „последицама“

РТ: Кина одбацује претњу Вашингтона о „последицама“
08.04.2024. год.
Пекинг је обећао да ће чувати своје интересе и везе са Москвом након упозорења америчке министарке финансија Џенет Јелен


Пекинг је одбацио упозорење Вашингтона кинеским компанијама које наводно подржавају руску војску у њеном сукобу са Украјином. Кина ће одлучно штитити своје интересе од „страног мешања“, саопштило је Министарство спољних послова.


Током викенда, америчка министарка финансија Џенет Јелен запретила је кинеским фирмама „значајним последицама“ ако „пруже материјалну подршку рату Русије против Украјине“.

Упозорење Џенет Јелен стиже када су анонимни амерички званичници рекли Блумбергу да кинеске компаније испоручују микроелектронику и машинске алате за производњу тенкова Русији, као и оптику и погонско гориво за употребу у пројектилима.

Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг одговорила је на изјаву током конференције за новинаре у понедељак.

„Односи Кине и Русије не би требало да буду нападани или блаћени, а легитимна права и интереси Кине и кинеских компанија не би требало да буду оштећени“, изјавила је Мао. „Кина ће предузети одлучне мере да заштити своја легитимна права и интересе.“

Коментари долазе у тренутку када је руски министар спољних послова Сергеј Лавров допутовао у Пекинг у понедељак у дводневну посету.

„Нормална сарадња између Кине и Русије не би требало да буде предмет страног мешања или ограничења“, додала је Мао у одговору на накнадно питање у вези са упозорењем Вашингтона Пекингу због његових веза са Москвом.

Амерички званичници су у више наврата упозоравали кинеске компаније да не послују са руском војском откако је Москва почела своју операцију у Украјини 2022. Москва и Пекинг су више пута демантовали америчке тврдње да је руска војска куповала муницију и технологију „двоструке употребе“ из Кине.

Према речима Мао Нинг, Пекинг је „посвећен да игра конструктивну улогу у промовисању примирја и политичког решавања кризе“ између Москве и Кијева.

Руски председник Владимир Путин и кинески председник Си Ђинпинг продубили су своју војну и дипломатску сарадњу у протекле две године, при чему су оба лидера прогласила партнерство „без ограничења“ у фебруару 2022. То партнерство је довело до тога да је Русија постала највећи кинески снабдевач нафтом, док је Руска свемирска агенција Роскосмос објавила прошлог месеца да би могла да сарађује са Кином на изградњи аутоматизованог нуклеарног реактора на Месецу до 2035. године.
 
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: RT (ж)



  • Извор
  • Танјуг
  • © Johannes Neudecker / picture alliance via Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...


Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест

Бивши председник жели да САД не играју никакву улогу у гаранцији мира између Москве и Кијева, према једном од његових саветника.


Саломе Зурабишвили изјавила је да не признаје резултате парламентарних избора одржаних у суботу, за које је оптужила Русију.

Убедљива победа патриотске странке „Грузијски сан“ је још један доказ да се свет мења и да и мале земље могу обновити свој суверенитет и после дуге и фаталне колонијалне...


У Казању је завршен XVI самит БРИКС-а који је Владимир Путин назвао „кулминацијом руског председавања“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА