BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кустурица: Демократски тоталитаризам шири тржиште бомбардовањем

Кустурица: Демократски тоталитаризам шири тржиште бомбардовањем
05.06.2018. год.
Прослављени редитељ Емир Кустурица истакао је данас у оквиру међународног скупа „Београдски контрапункт“ у Југословенској кинотеци да култура пропада зато што пропада држава и да све државе у свету пропадају зато што су сметња остваривању интереса транснационалних корпорација.


„Када говоримо о глобализацији, морамо да говоримо о двема стварима. Једна се односи на позитивно удруживање света. Ја сам свирао и приказивао своје филмове у свим деловима света и глобални приступ артефактима од мале средине прави велику, ако она има шта да каже, али занимао ме је политички извор стварања могућности за ефикасну глобализацију“, рекао је Кустурица.


Он сматра да је глобализација највише успела у изједначавању конформистичких идеја света.

„Данас сигурно можемо, уместо Робеспјеру или Његошу, да подигнемо споменик фрижидеру или фотељи за масажу, 'мерцедесу', малом авиону и на свим континентима би се сложили да је то боље од Робеспјера, зато што сви то препознају као блиску тему“, приметио је Кустурица.

Познати редитељ је поменуо и тржни центар као либерално културно дело које је захватило све земље.

„Читав град се сели у шопинг мол и тамо сахрањује градске симптоме старе Грчке и културу коју је хришћанска цивилизација наследила од свог претходника. Ја очекујем да ће у шопинг молове ускоро уграђивати сакралне објекте, спа центре и ту ће се уселити градске управе и пошто ће биоскопе преузети 'Нетфликс', можемо комотно да тврдимо да ће се у некадашњим биоскопским салама одржавати нередовна заседања скупштине“, додао је Кустурица.

Он је нагласио да се олако констатује када је почела глобализација и изразио уверење да је она почела открићем телевизије и распадом СССР-а.

„Радио није имао ту пропагандну моћ. Када узмемо брзину којом су најбржи јахачи Џингис Кана стизали на обале Дунава, с друге стране света, говорило се да им је потребно десет дана, а информација данас стиже с једног на други крај света брже од метка и најчешће има убојитије дејство од самог метка“, рекао је.

Демократски тоталитаризам који је, према његовим речима, наследио тоталитаризам совјетског типа, највише воли да шири тржиште бомбардовањем и никако не трпи да има ресурса тамо где они не управљају директно или непосредно.

„Све се компликује јер комунистичка Кина има дуголетеће бомбе, као и Руска Федерација па се наполеонско-хитлеровски синдром јавља за сада само у форми окупљања живе силе и хуманизма“, констатовао је славни редитељ.

Кустурица је истакао да се глобализација не може одвојити од војностратешких циљева и да постоји као политички концепт који меље културу и све остало.

„Прво дође Мадона, па НАТО. Ми смо трпели бомбе због демократије и када је уништено 240 богомоља, тај свет није реаговао у заштиту те културе. Глобализација има потребу за новим профитом и нема хумани аспект, само технолошки“, сматра редитељ.

Он се присетио да је још пре 20 година лист Њујоркер објавио да култура као катарзично или аполоновско деловање на масу не треба да постоји, већ да она треба да се конзумира.

„То је у супротности са социјалистичком идејом господина (Хосеа) Мухике да је култура рутина дневног саобраћања са људима и да је њена најбоља последица начин на који ћемо да се обраћамо другима и начин на који ћемо да живимо заједно“, рекао је Кустурица, приметивши да мали народи пристају, јер морају на то да је банка пресудитељ.

Он је рекао и да у ближој историји имамо пример да се уз јак поредак може направити компактна мултикултурна средина.

„Југославија је условно речено била компактна мултикултурна средина, али за то можемо да захвалимо поретку, а не некоме ко је мислио на будућност. У овој средини се још о Титу не сме проговорити како ваља, али људи жуде за оним што ствара поредак, а он је то имао“, рекао је Кустурица.

Он се осврнуо на став западних интелектуалаца да идеологија не треба да постоји, јер је укорењена у фашизму или комунизму и да се уместо тога користи надидеологија и то на догматски начин покривајући тржиште као главни извор ширења идеје једнакости међу људима до којих не долази.

„Видимо данас у Европи све веће разлике, људи се осећају угроженим и окрећу се својим националним пројектима. Ударне термине на телевизијама у Француској и Енглеској имамо за утврђивање градива које је у својој основи догматско и служи да огромну масу финансијског капитала гура у нове просторе и преко националних банака држи своју руку над привредом читавог света“, оценио је Кустурица.

Познати редитељ је подсетио на идеализовани свет који је Холивуд нудио педесетих и шездесетих година да би се претворио у „религију без бога“, а телевизија постала најјаче средство у рукама елите, приметивши да је филм постао бездушан јер његов аутор не жели да се бави човеком већ профитом.

Он је констатовао и да је последица Холивуда и Елвиса Прислија ријалити шоу који ми данас живимо, који банализује читав народ и представља последњи ударац наше ништавности и губитак самопоштовања што и јесте циљ.

Танјуг


  • Извор
  • Фото: М. Цветковић /iskra.co/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард


Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на...

Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?...


Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним...

Док се индијски и руски лидери састају на билатералном самиту, они ће разговарати о диверсификацији односа у складу са националним интересима.


Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА