„Канада нема проблема са употребом војне силе у прекрајању граница Европе“ - анализа
Уредник канадског "Есприт де Корпса", Скот Тејлор, такође је приметио да је премијер Канаде, који је подсетио на "анексију Крима и инвазију на украјински Донбас", реаговао на састанак у Хелсинкију.
Сједињене Државе и њихови западни савезници, укључујући Канаду, немају морално право да осуде руске потезе на међународној сцени, изнео је своје мишљење у часопису "Д Хроникл Хералд" канадски војни експерт, уредник и издавач специјализованог часописа "Есприт де Корпс" Скот Тејлор.
Жестока реаксија Труда
Тејлор је напоменуо да је премијер Канаде Џастин Трудо жестоко реаговао након састанка у Хелсинкију због руске "анексије Крима и инвазије на украјински Донбас".
"То су заиста тешке речи, али хајде да погледамо у ретровизор. Године 1999., Канада као активни члан НАТО-а учествовала је у 78-дневном бомбардовању Србије била је један од првих које су признале једнострано проглашену независност Косова 2008. године. Испоставило се да, по свему судећи, Канада нема проблема са употребом војне силе у прекрајању граница Европе, јер то и ради. Што се тиче интервенције у грађанском рату у Украјини, како Трудо може да оптужи Путина да подржава етнички руске Украјинце у источном делу, а истовремено је поносан што канадски војници, хиљаде километара далеко од наших граница подржавају војску те земље, која чак није ни члан НАТО, у истом том сукобу?", наводи Тејлор.
Говорећи о ситуацији у Сирији, где канадске специјалне снаге обучавају ирачку војску и курдску милицију од 2014. године, Тејлор напомиње да су Отава и Москва вероватно "савезници у заједничком циљу".
"Можда Русија подржава [по мишљењу Трудоа] "крвави" режим Башара Асада, али се они [Руси] боре тамо са још крвавијим групама - "Исламска држава" и " Џебат ал Нусра", сматра он.
Русија и САД
Експерт објашњава зашто Трамп и Сједињене Државе такође немају морално право да се обраћају Русији на њене своје поступке на светској позорници и предлаже да се осврну на "неуспеле војне акције и грешке САД и њених савезника у протеклих 17 година".
Тејлор се присетио да су 2001. године, након напада 11. септембра, Американци напали Авганистан, који и даље остао "држава под владавином анархије".
"САД су 2003. године лагале свету о Садаму Хусеину да поседује хемијско оружје, како би имале изговор за инвазију на Ирак. Од тада, Ирак је пао у крваве унутрашње сукобе", додаје он.
"Погледакмо и рат у Либији, која је после операције НАТО-а и убиства Муамера Гадафија 2011. године утонула у хаос."
"Било би проклето одвратно за уши, кривити Путина за ове три епске грешке. И ниједна од њих, очигледно, неће бити решена у догледној будућности", закључује Тејлор.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Алексей Никольский/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- Косово
- Русија
- Канада
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на...
Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?...
Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним...
Док се индијски и руски лидери састају на билатералном самиту, они ће разговарати о диверсификацији односа у складу са националним интересима.
Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?
Остале новости из рубрике »