BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Билд“: Корист од повлачења САД из Сирије имаће Русија

„Билд“: Корист од повлачења САД из Сирије имаће Русија
01.01.2019. год.


Одлазак америчке војске из Сирије донеће целом региону Блиског истока низ промена, прогнозира немачки „Билд“. Корист од тога имаће Русија, која ће сада заједно с Турском и Ираном решавати судбину Сирије. Нови однос снага неће ићи наруку сиријским Курдима, као ни Израелу, оцењује немачки лист.


Према писању „Билда“, положај сиријских Курда биће озбиљно отежан, јер ће се они наћи под притиском Анкаре. Нова ситуација не одговара ни Израелу, с обзиром на то да амерички војници више неће контролисати сиријско-ирачку границу, што ће омогућити Ирану да несметано обавља своје војне испоруке.

Што се тиче Немачке, пише „Билд“, она ће бити принуђена да преузме већу одговорност и самосталност када је реч о решавању будућности Сирије. 

„САД више не могу да буду светски жандар. Налазимо се у земљама за које већина људи никада није ни чула. Искрено говорећи, то је смешно“, преноси „Билд“ речи Доналда Трампа поводом његове одлуке да повуче америчку војску из Сирије и Авганистана.

Експерти у том кораку виде крај ере у којој су САД преузимале на себе одговорност за заштиту западних вредности по целом свету, напомиње немачки лист. 

Према ставу „Билда“, највећу корист од повлачења америчких снага из Сирије имаће Русија. Већ су одржани преговори руских и турских министара одбране и иностраних послова, а почетком следеће године планиран је нови састанак лидера Русије, Турске и Ирана „који ће сада одређивати судбину Сирије“.

„Билд“ пише да ће се с повлачењем америчких одреда озбиљно погоршати положај Курда који заузимају значајне територије на североистоку Сирије. Турска је већ објавила да жели да очисти сиријски север од курдских устаника. Курдске јединице су тим поводом у петак предале сиријским владиним снагама погранично утврђење Манбиџ, страхујући да би турска војска могла да крене у офанзиву на тај град, наводи „Билд“. 

Лист констатује да Берлин сада неће моћи да се држи по страни када је реч о решавању политичке будућности Сирије. Немачка ће 1. јануара поново постати чланица Савета безбедности Уједињених нација, у мандату од две године.

Министар иностраних послова Немачке Хајко Мас је изјавио да ће немачки глас у Савету безбедности имати већу тежину, као и да Берлин неће зазирати од тешких одлука.

Лист, такође, цитира речи посланика немачке владајуће партије Хенинга Отеа о томе да „Европа треба да постане самосталнија на спољнополитичком и војном плану, као и да се избори за већу аутономију“.

„Билд“ оцењује да ће Трампова одлука о повлачењу америчких војника из Сирије бити кошмар за Израел, јер су до сада Американци контролисали границу између Ирака и Сирије, спречавајући испоруке оружја из Ирана. Представници Израела страхују да би Техеран ускоро могао „поново да дестабилизује регион“. 

Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Илья Питалев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард


Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на...

Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?...


Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним...

Док се индијски и руски лидери састају на билатералном самиту, они ће разговарати о диверсификацији односа у складу са националним интересима.


Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА