РТ: Москва одбацила тврдњу америчког генерала о „руским авионима у Либији“
Извештаји о префарбаним руским борбеним авионима који су послати да бомбардују Либију немају никакве везе са стварношћу, саопштила је Москва као одговор на најновије сензационалне тврдње Команде америчке војске у Африци (АФРИКОМ) о наводној руској умешаности у регион.
Оптужбе да је Русија послала борбене авионе у Либију "не одговарају стварности", изјавио је за Интерфакс Андреј Красов, први заменик председника Одбора за безбедност Државне думе.
"Руска позиција је добро позната. Ми се залажемо за окончање крвопролића у Либији и позивамо све стране у сукобу да се суздрже од употребе оружја и седну за преговарачки стол", додао је Красов.
NEWS: Russia deploys military fighter aircraft to Libya
— US AFRICOM (@USAfricaCommand) May 26, 2020
-----
"For too long, Russia has denied the full extent of its involvement in the ongoing Libyan conflict. Well, there is no denying it now." - Gen. Townsend
Release: https://t.co/HpLdwUJxcr
Photos: https://t.co/raTal1LKPa pic.twitter.com/dVtsWKPYZ5
Красов се саопштењем осврнуо на тврдње АФРИКОМ-а раније током дана, који је објавио низ нејасних фотографија "мигова" и "сухоја" са тврдњом генерала Чарлса Товнсенда да су „посматрали лет руских борбених авиона четврте генерације према Либији током целог лета".
Саопштење за штампу АФРИКОМ-а у којем се цитира Товнсенд, међутим, било је много опрезније у вези са тврдњом, саопштивши уместо тога да су "проценили" да су авиони недавно распоређени у Либију као подршка приватној војној агенији "Вагнер групи" и да ће "вероватно" обезбедити блиску ваздушну подршку. Исто тако, „процењује се“ да су авиони дошли из Русије преко Сирије, где су „префарбани како би прикрили своје руско порекло“.
Тврдња Товнсенда да „смо посматрали“ такође је тежа чињеницом, јер саопштио да ни либијска војска нити приватне компаније „не могу наоружавати, управљати и одржавати ове авионе без државне подршке - подршке коју добијају од Русије“.
АФРИКОМ није прецизирао како ће се наводним префарбавањем врло карактеристичних авиона прикрити њихово порекло нити је понудио било какав доказ за своје тврдње.
Фати Башага, министар владе у Триполију, која се бори против Либијске националне армије за контролу над Либијом, устврдио је прошле недеље у интервјуу за Блумберг да је „најмање шест МиГ-ова 29 и два Сухоја-Су-24“ стигло у Либију из ваздушне базе Хмеимим у Сирији, где су базиране руске снаге.
Прошлог месеца су неименовани званичници АФРИКОМ-а који позивају на повратак америчких снага у Либију, инсинуирали преко пријатељског Вашингтон репортера, да ће руско присуство бити "опасније" за НАТО од терориста Исламске државе. Иако је овај цитат направљен за сврху бомбастичног наслова, он је заправо став самог извештача.
„Русију не занима шта је најбоље за либијски народ, а уместо тога раде на постизању сопствених стратешких циљева“, још је једна „процена“ која се наводи у саопштењу АФРИКОМ-а, где се даље тврди да би „дестабилизирајуће акције“ Русије у Либија могло погоршати „мигрантску кризу која погађа Европу“.
Међутим, америчко инсистирање да Русија дестабилише Либију збуњује, будући да је операција промене режима НАТО-а 2011. године срушила владу пуковника Моамера Гадафија и претворила најпросперитетнију афричку земљу у хаотичну пустош у којој се од тада међусобно боре господари рата. Маршал Калифа Хафтар, који води Либијску националну армију, а наводно га подржавају "Вагнер" и Русија, славно је отишао у САД 1980-их и живео деценијама у близини седишта ЦИА-е, пре него што се вратио у Либију после 2011. године.
Русија и Турска (чланицa НАТО-а којa отворено подржава Триполи) и послали редовне снаге у Триполи раније ове године), организовали су низ преговора између Хафтара и владе у Триполију почетком ове године, али представници Триполија су одбили да се директно састану са Хафтаром.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Фотографија која приказује „руске“ авионе који су наводно послани у Либију, фото: © Twitter/@USAfricaCommand/screenshot / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Вашингтон верује да је 3.000 севернокорејских војника отпутовало у Русију на обуку, изјавио је портпарол Џон Кирби
Остале новости из рубрике »