Дрска улична уметност у Москви: Где се све налази и како изгледа
Улична уметност Москве итекако је видљива у граду који се труди да избрише све врсте фантастичног самоизражавања са својих зидова.
Москва је позната по врло ниској толеранцији на графите, и град се одувек трудио да уклони све врсте нежељене креативности која је „кварила“ хаотични урбани пејзаж, који и сам изгледа као да га је дизајнирао неко склон непредвидљивим променама расположења. Пођите с нама у обилазак града и откријте неке од задивљујућих примера графита који су преживели „чистке".
1. Разни аутори – графити на Фабрици дизајна Falcon
Антон Белицки
Када говоримо о апстрактном и еклектичном, једно од места на које увек можете да рачунате је Фабрика дизајна Flacon, позната по уметности на предњој фасади која се неприметно интегрише у бруталну индустријску естетику, понекад упућујући на неки друштвени коментар, док се каткад ради само о нечем случајном.
Антон Белицки
Претходни уклоњен рад изискивао је 150 лименки боје у спреју. Претпостављамо да је за овај огромни мурал који приказује десетине паметних телефона била потребна слична количина боје.
2. Восток – без назива
Антон Белицки
Овај рад уметника по имену Восток био је део фестивала Најбољи град на Земљи. Има нешто загонетно и тужно у томе што су нека од најбољих дела уличне уметности Москве скривена у двориштима, слепим улицама и иза канти за смеће. Обично је довољно само скренути у неку уличицу, у овом случају, једну од главних улица, Тверску 8, у близини метро станица Тверска/Чеховска/Пушкинска.
3. Fintan Magee – Порука
Антон Белицки
Овај прилично меланхоличан и врло реалистичан рад аустралијског уметника по имену Fintan Magee настао је у оквиру фестивала уличне уметности Најбољи град на Земљи. Приказује младу жену која шаље поруку у боци, а може се видети у близини метро станице Трубна, на згради у улици Рождественка 23/5.
4. Вова Гупалов (Nootk): Мурал
Антон Белицки
Вова Гупалов, добитник главне награде Московског фестивала уличне уметности, изузетно је талентован. Читав зид зграде на адреси Астрахански Переулок 8 осликао је за мање од пет дана, радећи у сменама од седам сати. За мурал је искористио 200 лименки боје у спреју. Овај рад је сатирични приказ разних становника које је Вова замислио док је тамо живио.
5. Непознати аутор – Далијева „Девојка на прозору“
Антон Белицки
Не знамо прави идентитет овог уметника, али једна ствар је сигурна, он или она има дар не само за уметност, већ и смисао за ведри хумор. За разлику од познате слике Салвадора Далија „Девојка на прозору", ова млада дама носи патике, а крај ње се налази музичка линија. По свему другоме је ово тачна реплика. Може се видети на електричном трансформатору на адреси Старопименовски переулок 14/4, у близини метро станице Мајаковска.
6. Винзавод и ArtPlay
Антон Белицки
Ова места су прилично близу једно другоме, главни су простори за савремену уметност и привлаче све оне који су у потрази за креативним надахнућем, било да се ради о мноштву изложби или о ноћним изласцима. Са својим изложбеним просторима, трговинама и клубовима (а ту ваља споменути клуб Родња), ArtPlay и Винзавод су популарни међу младим људима који воле све што је необично и актуелно. Овде се заиста може видети много тога, па свакако посетите обе локације!
7. Холандски/руски уметници – станови из Хрушчовљевог доба у Бабушкинској
Антон Белицки
2007. године је савез руских и холандских уметника позван да украси 13 зграда у улици Изумрудна, у близини метро станице Бабушкинска. С обзиром на то да сви знамо да је живот у „хрушчовкама“јасан пут у депресију, овако фантастична улична уметност је добродошао додатак суморном пејзажу Бабушкинске.
Антон Белицки
Овај дeо града сада изгледа као права галерија сaвремене уметности. У најмању руку ћете гостима лако објаснити где се налазите када их позовете на пиће.
8. Андреј Адно – усамљени небодер у Бибиревској 19
Антон Белицки
Ова креација Андреја Адна, уметника родом из Калињинграда, има једноставан назив „Домики“ (кућице), а ради се управо о томе: гомила различитих кућа, од „избушке" (колибе у шуми) до станова у поткровљу. Рад се налази у удаљеној четврти Бибирева (метро станица Бибирево) и симболише долазак у велики град из провинције, а затим и пут ка успеху само како бисте на крају опет сањали о малој колиби у шуми.
Андреј је професионални дизајнер и власник групе Art Family. Он је и страствени цртач графита, а његова дела могу да се виде у Њујорку и Сан Франциску, као и у Русији.
Даниел Чаљан,
Russia beyond
- Извор
- фото: Антон Белицки / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- уметност
- сликарство
- фотографија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Компанија НИС наставља да шири круг партнера међу образовним институцијама у Србији успостављањем сарадње са правним факултетима Универзитета у Београду и у Новом Саду. Меморандуме о сарадњи потписали су...
Свечано отварање циклуса културно-образовних приредби „Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“, посвећене 80. годишњици ослобођења главног града Србије од нацистичке окупације, одржано је на Великој сцени Народног позоришта у...
Остале новости из рубрике »