BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Судски процес против Мила Ђукановића

Судски процес против Мила Ђукановића
23.06.2007. год.

РИМ - Италијанско тужилаштво у Барију завршило је истрагу о великом шверцу цигарета у току прошле деценије и одлучило да покрене судски процес против бившег црногорског премијера и председника Мила Ђукановића, тадашњег министра финансија Мирослава Иванишевића и трговинског представника Црне Горе у Италији Душанке Пешић-Јекнић, пренели су данас црногорски медији.

Тужиоци у Барију Еугенија Понтасуља и Ђузепе Шелзи оптужили су их за 'мафијашко удруживање ради шверца цигарета и прања новца' од 1994. до 2.002. године, а оптужницом је обухваћено још десет особа, јавила је италијанска новинска агенција Анса.

Наводи се да је прање новца од шверца цигарета обављано преко рачуна у Швајцарској, са којих је новац упућиван у Црну Гору, а затим на Кипар, а прослеђиван у кнежевину Лихтенштајн.

Тврди се да је на рачуну број 03854109703948 у Кипарској банци откривено 500 милиона евра, а тај новац је наводно коришћен за инвестирања у Црној Гори.

Помиње се и сума од још 100 милиона евра, колико је прикупљено од 1997. до 2000. године од кријумчарења цигарета, што је такође како се наводи пласирано за инвестиције у Црној Гори.

Оптуженима је одређен рок од 20 дана да затраже да буду саслушани, или да представе своју одбрану по истеку рока, јер је готово сигурно да ће бити поднет захтев за покретање поступка, преносе медији.

Ђукановић се терети да је био вођа мафијаског удружења, које су чинили и чланови мафије из Пуље и двојица бизнисмена са швајцарским дрзављанством, Франко дела Торе и Ђерардо Куомо, против којих се води одвојен процес.

Према истрази тузилаштва у Барију, за прање новца је био задужен Станко Суботић Цане, који је наводно у швајцарску банку уплаћивао новац, који је затим пребациван у Црну Гору, а одатле на Кипар.

То се, како се тврди, радило са три приватна авиона, од којих је један купљен управо новцем добијеним од 'пореза на транзит' кроз Црну Гору, који је црногорска влада у том периоду увела кријумчарима.

Ђукановић је оптужен да је Дела Тореу дао дозволу да месечно у Црну Гору увози хиљаду тона цигарета, које су касније кријумцарским каналима, односно глисерима уношене у Италију.

Оптужен је и да је помогао илегалну продају преко предузећа 'Зетатранс', да је преко врха црногорске полиције омогућио да кријумчари глисерима упловљавају у луке Зеленику и Бар, као и да је обезбедио заститу италијанским бегунцима - криминалцима, који су се крили у Црној Гори.

Пешић-Јекнић оптужена је да је била посредник измеду представника мафије из Пуље и врха црногорске владе, пре свега, како су навели истражитељи, с тадашњим председником Ђукановићем, као и Бранком Вујошевицем и Веселином Баровићем, оптуженим у истом процесу.

Према оптужници, Пешићева је била задужена за новац који су крјумчцари исплаћивали директно њој и званичницима црногорске владе и да је 2001. године, уз пристанак Ђукановића, помогла у прибављању лажне документације коју је Дела Торе поднео свајцарским истразитељима, на захтев тужилаштва у Барију.

Истрагом из 1999. године утврђено је и да је постојао договор мафије из Црне Горе и из Пуље о контроли и управљању илегалном трговином.

Тај договор су, према тужиластву у Барију, италијански мафијаши склопили са Андријом Драшковићем, којег истразитељи сматрају једним од главних мафијаских вођа на простору бивше Југославије.

Драшковић је, у замену за монопол у набавци хероина и кокаина, италијанским бегунцима, који су се крили у Црној Гори, обезбеђивао заштиту. Он је недавно ухапшен у Немацкој и изручен Италији.

Оптузен је и Бранислав Мићуновиц, кога истразитељи такоде сматрају једним од мафијашких босова са територије бивше Југославије. Њему се ставља на терет да је обезбеђивао заштиту италијанским бегунцима, а да је у замену за то добијао део прихода од илегалне трговине цигаретама, преносе црногорски медији.

Бивши потпредседник црногорске владе и министар финансија Мирослав Иванишевић негирао је да је примио обавештење тужилаштва из италијанског града Барија да ће се против њега водити судски процес због учешћа у шверцу цигарета током прошле деценије.

'Изненаден сам, јер први пут чујем да се моје име помиње у вези с том истрагом. Није тачно ни да сам обавијештен о било чему', казао је Иванишевић новинарима у Подгорици.

 



  • Извор
  • fokus-radio.com
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА