BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Фратини: Покушаћемо да грешку у Украјини не поновимо са Србијом

Фратини: Покушаћемо да грешку у Украјини не поновимо са Србијом
23.07.2015. год.
Србију не треба притискати превише


Србија може одиграти кључну улогу у развоју бољих односа између Русије и Европске уније, изјавио је Мартин Шулц, председник Европског парламента, преноси „Јуроњуз“.

Балканска земља има јаке историјске везе са Русијом и због тога може да буде „мост“ између Москве и Брисела. Србија може да постане пример где идеје и моралне вредности и Русије и ЕУ могу да коегзистирају, па чак и напредују, рекао је Шулц. Зато је важно за Брисел да ради на томе да Србија што пре постане чланица ЕУ.

После посете тој балканској земљи, Шулц је рекао да ће ЕУ и Србија ове године започети процес приступања.

Нормализација односа између Русије и ЕУ уз помоћ Србије је главни разлог зашто Брисел треба напорно да ради како би та балканска земља постала чланица ЕУ, рекао је Франко Фратини, бивши италијански министар спољних послова, који такође подржава Шулцову идеју.

За чланство Србије у ЕУ неопходно је неколико фактора.

„Говоримо о највећој и веома просперитетној земљи на Балкану. Она је фактор регионалне безбедности и стабилности, што Европа не може да игнорише“, рекао је Фратини, а преноси „Јуроњуз“.

Међутим, Фратини је истакао да не треба притискати Србију превише, па и да не прихвати захтеве за приступање ЕУ пребрзо.

Такође, ни под којим околностима Брисел не треба да притиска Србију да бира између ЕУ и Русије, с обзиром на срдачан однос Београда са Москвом.

„Ако се Београд приморава да бира између свог будућег чланства у ЕУ и одржавања пријатељских односа са Русијом, то би могло довести земљу на ивицу катастрофе, као што се десило у Украјини“, упозорава Фратини. Европска унија је погрешила када је натерала Кијев да бира између ЕУ и Русије.

Да Брисел није инсистирао да Кијев „заборави“ своју историјску везу са Русијом, већ да је радио на томе да Украјину приближи Европи, а истовремено да Кијеву допусти да има посебан однос са Москвом, земља сада не би била на ивици колапса.

„Ми ћемо покушати да ту грешку са Србијом не поновимо“, прокоментарисао је Фратини. Србија је званично поднела захтев за чланство у ЕУ у 2009. години. После гласања свих министара иностраних послова ЕУ у фебруару 2012. године, Србија је добила статус кандидата. Тренутно, Београд преговара са Бриселом о будућем чланству.



  • Извор
  • Карикатура: Јово Шкомац/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одлука је уследила након оставке центристичког члана тог тела, бившег министра одбране Бенија Ганца


Бивши председник је изјавио да ће „решити” украјински сукоб и пре ступања на дужност

На запорошком правцу коначно је узето под контролу насеље Загорноје, одакле су ОСУ истеране прошле године. Руске јединице су напредовале кроз греде на југу и истоку, након чега су...


Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.

Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба


Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА