BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби мањина међу мањинама

Срби мањина међу мањинама
24.05.2010. год.

Политичком трговином ХДЗ-а и СДП-а, уз благослов српских представника, уставним промјенама у Хрватској постигнута су два циља: Хрватима у БиХ ускраћен је привилеговани статус битног фактора у процесу политичког одлучивања у Хрватској, а Србима, хрватским грађанима, осакаћен мањински статус.

        Хрвати у БиХ убудуће ће у хрватском Сабору умјесто досадашњих 12 имати три посланика, а за њих ће моћи гласати искључиво у хрватским дипломатско-конзуларним представништвима у сусједној држави.

        Многи су у Хрватској осудили такво рјешење, а Хрватско културно вијеће огласило се саопштењем у којем тврди да су тиме "Хрвати изван Хрватске доведени у неравноправан положај, да су проглашени другоразреднима и сувишнима и сведени на статус мањине".

        Тако су, ненамјерно, у Хрватском културном вијећи признали да су мањине у Хрватској неравноправне, другоразредне и сувишне.

        Након усаглашених уставних промјена, које ће бити донесене до љета, мањинама у Хрватској коначно ће бити признато двоструко право гласа, чиме се и њихов мањински положај значајно поправља.

        Међутим, оно што боде очи је искључивање Срба из тог мањинског корпуса, јер ће двоструко право гласа имати само мале мањине, тј. оне чији удио у становништву не прелази 1,5 одсто, док ће Срби на то право морати причакати док се не сведу у те оквире.

        Утјешна је, можда, тек чињеница да, како сада ствари стоје, неће дуго чекати да се изједначе са малим мањинама у Хрватској. Тренд је исувише очигледан да би у њега посумњали.

        Што је најгоре, са таквим рјешењем српског мањинског статуса сагласили су се и српски политички представници.

        Србима, као и Хрватима из БиХ, остају гарантована три посланичка мјеста у парламенту, али по атипичном Шексовом моделу скројеном за Србе - изборни побједник добија сва три мјеста у Сабору, која иду листи која међу Србима освоји највише гласова.

        Познаваоци тих закулисних политичких игара тврде да је ријеч о трговини ХДЗ-а и Самосталне демократске српске странке /СДСС/ - за одрицање од двоструког права гласа СДСС је добио ексклузивну позицију јединог српског политичког заступника.

        Тако су Срби у Хрватској, у двадесет година њене самосталности, прошли пут од конститутивног народа до мањине међу мањинама.
      
        Иначе, промјене хрватског Устава један су од услова за њено приступање Европској унији.



  • Извор
  • СРНА
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА