BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 20.08.

21.08.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 20.08.



Операција сиријске војске у области Бадије

Сиријска војска наставља офанзиву на терористе Сиријска војска наставља офанзиву на последње упориште терориста у провинцији Сувејди. Сиријски војни експерт генерал Рада Ахмед Шарики рекао је за РИА Новости да операција на југу Сирије не ремети припреме војске за предстојећу битку у Идлибу.

„Идлиб је приоритетан, јер је овде тренутно највећа концентрација терориста на свету. Спољне снаге које подржавају милитанте ће покушати да их спасу од неизбежног финала. Сигуран сам да ће до ове одлучне битке доћи и да ће војска победити. Тек након тога биће могуће говорити о крају сиријског рата. Користићемо све могућности за мировно регулисање чак и у последњој фази сиријског рата“, рекао је сиријски генерал Рада Ахмед Шарики.

Извор у сиријској војсци рекао је за РИА Новости да сиријски авиони и хеликоптери масовно бомбардују милитанте на југу провинције Идлиб и на северу провинције Хаме. Нападнути су терористи из редова Нусра фронта, који су кренули према граду Таманаху на северу Хаме. Саговорник РИА Новости наводи да је током борбених летова уништено неколико возила са терористима и неколико утврђења милитаната.

Извор додаје да су позиције сиријске војске на борбеној линији према милитантима на југоистоку провинције Идлиб добро утврђене. Сиријска војска изводи превентивне нападе на терористе и путеве којима се они крећу.


Дејство сиријских снага


 

Преглед политичких и других вести за 20.08. 


Лавров: Секретаријат УН-а тајно забранио помоћ сиријској економији Секретаријат УН тајно је забранио одељењима своје организације да учествују у обнови сиријске економије, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

„Показало се да је политичко одељење Секретаријата УН још у октобру прошле године објавио и дистрибуирао тајну директиву којом се организацијама које улазе у овај систем забрањује да учествују у свим пројектима за обнову сиријске економије. Само хуманитарна помоћ, ништа више од тога“, нагласио је руски министар. 

Према његовим речима, услов за обнављање Сирије условљен је "напретком у политичкој транзицији".

Лавров је указао на неприхватљивост покушаја појединих земаља да манипулишу секретаријатом УН-а, те је указао западним партнерима да напусте покушаје да користе међународне организације "у мраку".

"Питао само генералног секретара Уједињених нација Антониа Гутереша зашто су таква питања предмет неких тајних интерних директива, и због чега са њима није упозназ Савет безбедности који се директно баве питањем Сирије, и зашто се такве одлуке доносе без отворене објективне анализе стања у земљи", нагласио је Лавров.

Напоменуо је да да је генерални секретар УН-а обећао да ће размотрити ову ситуацију.

Министар је такође нагласио да Високи комесаријат УН-а за избеглице не би требао да постане филијала западних земаља. Тако је Лавров прокоментарисао саопштење комесара Филипа Грандија, који је рекао да је немогуће вратити избеглице у Сирију под тренутним опасним условима.

"Речено нам је да је повереник имао у виду следеће - све док не постоји процес тзв. политичке транзиције, главни донатори, а то је запад, пре свега, неће дати новац за обнову инфраструктуре и економије у целини. Изнели смо наш став да постоје и други донатори осим западних", додао је Давров.

Центар за пријем избеглица је саопштио да је више од 1,7 милиона Сиријаца изразило жељу да се врати у своје домове, од којих је највише у Либану, Турској и Немачкој. Сиријске власти су основале координациони штаб за повратак избеглица у своју домовину, на челу са министром локалне самоуправе Хусеином Махјуом. 

Лавров: САД покушавају да вештачки успоре процес повратка избеглица у Сирију - САД одбијају да учествују у обнови инфраструктуре Сирије и покушавају вештачки да успоре повратак избеглица у ову земљу, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

„САД покушавају да вештачки успоре процес повратка избеглица одбијањем да учествују у обнови инфраструктуре у Сирији. Пре неколико дана у Вашингтону био је (специјални изасланик УН за Сирију) Стафан де Мистура, састао се са (америчким државним секретаром) Мајком Помпеом и након њиховог разговора Стејт департмент је у коментару искористио израз „да је преурањено да се чак и расправља о питањима обнове Сирије“, рекао је Лавров након разговора са либанским колегом Џебраном Басилом.

Он је додао да Либан не треба да постане монета за поткусуривање у геополитичким играма и талац сиријске кризе, укључујући и проблем избеглица.  

„Уједињени смо у ставу да Либан не треба да постане објекат спољних интервенција, такорећи монета за поткусуривање у геополитичким играма и талац кризе у Сирији и њених негативних последица, као што је проблем сиријских избеглица“, рекао је руски министар.

Лавров је навео да је са својим либанским колегом детаљно разговарао о перспективама јачања сарадње у питањима помоћи за безбедан и достојанствен повратак грађана Сирије у своју домовину, који се налазе у привременом склоништу у Либану. „Услови за то су већ створени и наставиће да се побољшавају“, истакао је Лавров.   

„Само прошлог месеца из Либана се у Сирију вратило око седам хиљада избеглица. Наставићемо да повећавамо напоре у том правцу“, рекао је он.

Оружани сукоб у Сирији траје од 2011. године. Крајем 2017. године објављена је победа над ДАЕШ-ом у Сирији и Ираку. У одређеним подручјима Сирије, уз подршку руске авијације, наставља се чистка терориста. У овом тренутку у првом плану су политичко решење, обнова Сирије и повратак избеглица.

Пекинг: Повећане шансе за политичко решење сиријског питања - Кина је позвала све стране да не претварају зоне деескалације у Сирији у области раздједињености, изјавио је специјални представник кинеске владе за Сирију Сjе Сјаојeн.
„Све у свему, у последње време су се повећале шансе за политичко решење сиријског питања, и то је добро, али истовремено још увек постоје озбиљни изазови. На пример, подељеност у Сирији, због чега постоји могућност интензивирања сукоба. Током свог пута позвао сам стране да не претварају ове зоне деескалације у зоне разједињености“, рекао је Сје Сјаојен на брифингу након посете Саудијској Арабији, Сирији и Израелу.

Послератна обнова Сирије може почети само уз услов основне безбедности, додао је Сје Сјаојен.

„Надамо се да ће међународна заједница посветити више пажње послератној обнови Сирије и играти тактичку улогу у овом процесу. То није питање једне или две земље. Осим тога, за почетак радова на обнови неопходно је осигурати основну безбедност“, истакао је он.

Представник кинеске владе је објаснио да је примарни задатак у овом тренутку успостављање мира и стабилности у земљи.

„Ако изградимо пут, школу, болницу, мост, а сутрадан ови објекти буду уништени или минирани, какав је смисао те обнове?“ приметио је он.

Он је додао и да је почетак обнове нелогичан уколико животи оних који учествују у овом процесу буду угрожени. 

Кинески изасланик осврнуо се и на извештаје медија о наводном војном мешању Кине у сиријски сукоб.

„Недавно су се појавиле неке медијске спекулације да ће се Кина умешати у сиријски сукоб. То је погрешна слика кинеске политике. Ови арапски медiји, који су објавили такав материјал, касније су објаснили да Кина није војно присутна у Сирији. Кина се снажно залаже за решавање сукоба мирним средствимa. Кина никада није слала своје трупе у Сирију“, нагласио је Се.

До данас су у Сирији, у којој се од 2011. води оружани сукоб, формиране четири зоне деескалације: једна у Идлибу, која обухвата и део провинције Хама, друга северно од Хомса, трећа у Источној Гути у предграђу Дамаска и четврта - у провинцији Дера на граници Сирије са Јорданом.

Споразум о увођењу зона деескалације постигнут је у Астани на преговорима земаља-гараната примирја у Сирији - Русије, Турске и Ирана.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
 

 

ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА