„Класичнан пример антитерористичке акције против терориста“: Округли сто „Истина умире теже од људи – Рачак“
Округли сто „Истина умире теже од људи – Рачак“ одржан је у Дому Гарде у касарни „Топчидер“.
У име министра одбране Александра Вулина, присутне је поздравио државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић, који је отворио Округли сто, саопштило је Министарство одбране Србије.
- Ово је прилика да кроз излагање уважених излагача округлог стола изнесемо истину о поводу који је довео до тога да мимо свих међународних закона буде извршена агресија на једну суверену земљу, која је довела до бројних жртава, како припадника система одбране и безбедности, тако и грађана, укључујући и најмлађе – децу. Та агресија довела је до великог економског разарања једне суверене земље чије последице и данас осећамо и до еколошког геноцида кроз употребу оружја с осиромашеним уранијумом, чије последице такође осећамо. Веома је важно да разговоре о овој теми пре свега чују они на којима ће лежати највећа одговорност за одбрану Републике Србије, припадници Војске и Полиције - рекао је државни секретар Живковић.
У име Универзитета одбране, који је организовано округли сто, ректор Универзитета генерал-потпуковник др Горан Радовановић поздравио је учеснике округлог стола и нагласио да је веома битно да се о овој теми разговара, јер је изузетно важан поглед на истину. Како је навео, „истина је најчешће злоупотребљен појам и ова теорија је применљива на случај Рачак“. Он је изразио и наду да ће сви присутни „извући поуку“ из данашњих излагања.
Учесник округлог стола била је и пензионисани истражни судија Окружног суда у Приштини Даница Маринковић, која је била непосредни учесник и сведок догађаја у Рачку. Она је изразила задовољство што има прилику да присутнима говори о тим догађајима.
- У Рачку се није десио масакр, геноцид, нити злочин како и дан данас тврде криминалци и терористи у Приштини. Ми смо доказали, уз доказе које је и полиција прикупила, да је у Рачку био класичан пример сукоба српске полиције и албанских терориста - рекла је истражни судија Маринковић и додала да је захваљујући њеном и сведочењу професора Добричанина хашки тужилац одустао од оптужнице.
- Радећи као истражни судија била сам сведок терористичких акција на Косову и Метохији који су били уперени против српске полиције и српске војске, против цивила Срба и Албанаца који су били лојални држави Србији и државним институцијама у то време. Као истражни судија изашла сам на увиђај у село Рачак 15. јануара 1999. године, где сам после три дана успела да уђем у село, да прикупим материјалне доказе и докажем да у Рачку нису страдали недужни цивили. Није био масакр над цивилима, како је Вокер лажно представио јавности, што је био повод да се изврши агресија и бомбардовање СРЈ, него смо утврдили, с обзиром на пронађено оружје, бункере, ровове и униформе, да су то били припадници терористичке банде „УЧК“ и да је реч о класичном примеру антитерористичке акције, коју је полиција предузела против терориста - истакла је Маринковић.
Пензионисани пуковник полиције Богољуб Јанићевић, који је био је на челу полиције у Урошевцу за време антитерористичке акције у селу Рачак, говорио је о безбедносној ситуацији на Косову и Метохији у то време.
- Од јула до септембра 1998. године било је више терористичких напада на полицију, на војску, на цивиле, било је више киднаповања. Та киднаповања и терористички напади су се напрасно повећали оног момента када је успостављена верификациона мисија - рекао је Јанићевић и додао да су та убиства и киднаповања натерала снаге безбедности да планирају опсежну антитерористичку акцију с циљем хапшења и процесуирања терориста који су били одговорни за ове злочине.
На округлом столу учествовали су и народни посланици Божидар Делић и Милован Дрецун, који су говорили о војно-политичким околностима уочи НАТО агресије и неистинитој медијској кампањи о догађају у Рачку.
Међу панелистима били су и генерал у пензији Бранко Крга, генерал полиције у пензији Обрад Стевановић, професор Правног факултета Милан Шкулић, као и пуковници Марко Зеленовић и Слободан Ђукић из Универзитета одбране.
Округлом столу присуствовали су припадници Министарства одбране и Војске Србије, слушаоци Генералштабног и Командно-штабног усавршавања Школе националне одбране, кадети Војне академије и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета.
фото: © Министарство одбране Србије
- Извор
- фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »