РТ: Бивши службеник Ције ухапшен и оптужен за шпијунирање у корист Кине
У подигнутој оптужници против пензионисаног официра Ције тврди се да је он продавао тајне и државне одбрамбене податке Кини скоро две деценије. Случај долази усред све већих оптужби САД-а за кинеску шпијунажу.
Алекандар Јук Чинг Ма (67) ухапшен је у петак на Хавајима. Суочен је с оптужбама за заверу с још својим неким рођаком, још једним бившим службеником Ције, а чије име није објављено, да су "обавештавали службенике обавештајне службе Народне Републике Кине о тајним подацима до највише тајног нивоа", наводи се у саопштењу Министарства правде САД-а.
#NEW Former #CIA officer arrested and charged with #espionage.
— Kevin Corke (@kevincorke) August 17, 2020
Alexander Yuk Ching Ma, 67, is believed to have conspired with a relative of his who also was a former CIA officer to communicate Top Secret material to intel agents from #China. https://t.co/OdsDT8TM10
"Траг кинеске шпијунаже дугачак је и нажалост засићен бившим америчким обавештајцима који су издали своје колеге, своју земљу и њене либералне демократске вредности да би подржали ауторитарни комунистички режим", саопштио помоћник генералног тужиоца за националну безбедност Џон Демерс.
Кенџи Прајс, амерички тужилас за Хаваје, рекао је да Министарство правде сматра "посебно забрињавајућим" дјела припадника обавештајне заједнице који "одлуче да издају своје бивше колеге и нацију уопште" продајући тајне Кини.
Натурализовани амерички држављанин рођен у Хонг Конгу, Ма је радио за Цију између 1982. и 1989. године, а затим се преселио у Шангај. Потом је отишао на Хаваје 2001. године, а потом је његов састанак са кинеским обавештајним службеницима у Хонг Конгу снимљен. Видео приказује како „прима и броји 50.000 долара у готовини“, наводи америчко министарство.
Док је био Хавајима Ма је наводно тражио запослење код Еф-Би-Аја како би добио приступ тајним документима. Теренска канцеларија у Хонолулуу га је ангажовала као уговорца 2004. године. Влада тврди да је копирао и крао тајне документе, идући на „честа путовања у Кину“ са којих се враћао са новцем и скупоценим поклонима.
Ма је на крају ухваћен у акцији Еф-Би-Аја, током које је наводно примио 2.000 долара од доушника за кога је веровао да је кинески обавештајац у пролеће 2019. године и поново 12. августа 2020. године. Током тог састанка, Ма је рекао да је спреман да настави да помаже кинеској влади и да жели да "матична држава" успе, додаје се у саопштењу америчког министарства.
Хапшење и оптужбе долазе након прошлогодишњих говора високих америчких безбедносних званичника. Директор Еф-Би-Аја Крис Вреј упозорио је на пораст кинеске економске и политичке шпијунаже у САД-у, док је државни тужилац Бил Бар рекао да постоји "оркестрирана кампања" Комунистичке партије Кине "да би се искористила отвореност наших институција у циљу уништавања истих".
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © REUTERS/Jason Reed JIR / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »