РТ: Конгрес САД одобрио програм наоружања за Украјину сличан оном из Другог светског рата
Представнички дом америчког Конгреса одобрио је нацрт закона који би уклонио неколико ограничења за слање оружја Украјини усред текуће руске војне операције. Усвојен од стране Сената раније овог месеца, „Закон о зајму и најму за одбрану демократије у Украјини“ оживљава програм који је Вашингтон користио за слање војне опреме зараћеним странама у Другом светском рату, док је званично остао неутралан.
Коначно гласање било је 417-10, а три члана нису гласала. Све демократе су гласале за, док су свих десет чланова против били републиканци.
Предлог закона који је представио сенатор Џон Корнин, Сенат је усвојио 6. априла, али је Дом у коме доминирају демократе одложио током двонедељне ускршње паузе пре него што га је преузео.
Он овлашћује Белу кућу да „позајми или изнајми одбрамбене производе” Украјини или било којој „земљи источне Европе на које је утицала инвазија Руске Федерације на Украјину како би помогла у јачању одбрамбених способности тих земаља и заштити њихово цивилно становништво од потенцијалне инвазије или агресије која је у току”.
Корнинов закон не ствара нови програм, већ олакшава америчком председнику да пошаље оружје у Кијев тако што се суспендују ограничења наметнута од два постојећа закона, од којих један ограничава дужину помоћи на пет година.
Међутим, цела ствар је условљена тиме да Украјина мора да плати за „повратак и надокнаду и отплату за одбрамбене производе који су јој позајмљени или дати у закуп“. Способност Кијева да изврши такве исплате је упитна, пошто украјинска влада тренутно тражи од САД-а и ЕУ седам милијарди долара месечно само да би наставила да исплаћује плате и пензије.
Предлог закона о зајму је одвојен од текућих напора САД-а да Кијеву пошаљу оружје из залиха Пентагона. Бајден је већ потрошио скоро 3,5 милијарди долара које је Конгрес одобрио у ту сврху и тражи додатна средства.
„Још немамо механизам“, рекла је новинарима секретар за штампу Беле куће Џен Псаки.
Оригинални закон о зајму и најму донео је амерички председник Френклин Делано Рузвелт у марту 1941. године, девет месеци пре него што су САД ушле у Други светски рат, и износио је 50,1 милијарду долара (980 милијарди у данашеим доларима) до септембра 1945, када је програм завршен. Већина оружја и опреме отишла је у Велику Британију (31,4 милијарде долара), са уделом од 11,3 милијарде долара у Совјетски Савез и још 7,4 милијарде долара у друге земље. У теорији, помоћ је требало да буде враћена или плаћена, али су САД уместо тога прихватиле закуп војних база у иностранству.
Извор: РТ
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / SERGEI SUPINSKY / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »