BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мајоризација, поново

Мајоризација, поново
21.10.2007. год.

Најновије одлуке високог представника у БиХ, Мирослава Лајчака, задирање су у дух Дејтонског споразума, а стање које из тога настаје идентично је оном с почетка рата.

Уколико РС одговори демократски, то би био увод у почетак краја БиХ, и међународног права, које на случају БиХ једнострано мијења суштинско слово Дејтонског споразума, оцијенио је у разговору за "Фокус", Предраг Лазаревић, политички аналитичар.

ФОКУС: Шта је Лајчак постигао доношењем овакве одлуке?

ЛАЗАРЕВИЋ: По свему судећи, Лајчак је уз сагласност Брисела направио велику грешку покушавајући под фирмом заштите мировног споразума, у потпуности га довести у питање. Лајчак јесте тумач Дејтона, али овај потез јесте промјена суштинских принципа, мукотрпно постигнутих у Дејтону. Поједини представници међународне заједнице сматрају да су дошли из цивилизације у дивљину, а не схватају да овдје постоје људи који њихову историју познају боље од њих самих. На крилима тога, познато је да је америчка демократија настала на геноциду, дакле, управо земља која из страха од ислама, заговара централизовану БиХ, како би већински хришћански народ, контролисао босанске муслимане.

ФОКУС: Како су ове одлуке прихваћене у српском корпусу?

ЛАЗАРЕВИЋ: Са страхом. Прије свега од мајоризације и прегласавања што ће се, уколико заживе ове одлуке, несумњиво и догодити. Стање је исто као прије избијања ратних сукоба. Управо тај страх је произвео ово стање, односно, жеља за доминацијом Бошњака у БиХ. Ентитетско гласање је гарантовано Дејтоном, а редоуковање гласања могло би довести до великих турбуленција.

ФОКУС: Као на примјер?

ЛАЗАРЕВИЋ: До повлачења српских политичара из заједничких институција, односно грађанске непослушности, чиме је Милорад Додик, предсједник Владе РС, и запријетио. То је уједно и најбољи механизам да се заштите права Срба у РС која су потпуно угрожена Лајчаковом одлуком. Стање које би из тога настало могло би да се упореди с погађањем Турака и Грка, односно до вишегодишње нефункционалности институција.

ФОКУС: Како вам изгледа Лајчаково објашњење тих одлука?

ЛАЗАРЕВИЋ: Наивно, из разлога што су се посланици на знатно лаганији и демократскији начин могли обавезати да присуствују сједницама. На примјер, посланик који изостаје са засједања, могао је бити замијењен наредним са списка. То би било правично и уставно, а ово што је урађено мотивисано је сасвим другим антиуставним и антидејтонским разлозима искључиво на штету Срба у БиХ, као и све друге проведене реформе.

ФОКУС: По вашем мишљењу, како треба одговорити високом представнику?

ЛАЗАРЕВИЋ: Бојкотовати рад заједничких институција грађанском непослушношћу. Истовремено власти РС треба да се обрате свим нивоима судства. То је демократски начин, и у случају када су права угрожена нико не може осудити то понашање. Тиме се може доста постићи, а најбитније је међународну заједницу натјерати на размишљање, како би схватила да испред себе нема дивљаке којима може манипулисати по потреби. Такође, треба се обратити Русима, као гаранту Дејтона, јер њихово њет у Контакт групи, управо то и значи.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Бивши председник је изјавио да ће „решити” украјински сукоб и пре ступања на дужност


На запорошком правцу коначно је узето под контролу насеље Загорноје, одакле су ОСУ истеране прошле године. Руске јединице су напредовале кроз греде на југу и истоку, након чега су...

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА