BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трансплантација - индијска искуства

05.12.2011. год.
Чувени индијски хирург Сандип Гулериа посетио је Београд и стручњацима са ВМА представио нов метод у трансплантацији бубрега. Поред тога, договорено је да лекари Војномедицинске академије ускоро иду на усавршавање у Индију.

Чувени индијски хирург Сандип Гулериа посетио је Београд и стручњацима са ВМА представио нов метод у трансплантацији бубрега. Поред тога, договорено је да лекари Војномедицинске академије ускоро иду на усавршавање у Индију.

Познати индијски хирург Сандип Гулера посетио је Београд и одржао предавање стручњацима Војномедицинске академије. Гулериа иза себе има 2.000 трансплантација бубрега. У Индији је урадио прву истовремену трансплантацију бубрега и панкреаса и развио кадаверичну трансплантацију.

Заслужан је и за увођење донорских картица. Србским лекарима говорио је о лапароскопској нефректомији.

"Од добровољног живог даваоца, најчешће сродника пацијента, узима се бубрег кроз јако мали рез. Највећа предност те методе је што мање боли, јер нема класичног реза, опоравак је краћи, а давалац се брже враћа својим активностима", каже Сандип Гулериа, из Аполо болнице у Њу Делхију.

Договорено је и да лекари Војномедицинске академије ускоро иду на усавршавање у Индију. Чекају се само дозволе ресорних министарстава одбране и здравља.

"Не ради се само о промоцији завештања органа, него се истовремено ради да стручни тимови подижу стручни ниво трансплантације, и сигурно ће једна оваква размена мишљења и искустава допринети томе", каже Зоран Ковачевић, начелник Клинике за нефрологију ВМА.

Начелник Центра за трансплантацију ВМА Невен Вавић каже да је све то мање више слично, јер користе исте лекове и имају исте ставове.

"Мислим да нисмо уопште далеко од лапароскопије у овој области, само треба да одлучимо да то радимо и то може бити врло брзо", навео је Вавић.

У Србији трансплантацију чека више од 2.000 наших грађана, у Индији, наравно много више, процењује се да је здрав орган неопходан за десет пута више људи.

"Имамо медијску кампању и промоција потписивања донорских картица не престаје. Направили смо спотове са нашим познатим глумцима, јавне личности се појављују и поручују да ће поклонити органе", каже професор Гулериа.

Гулериа поручује да је даривање органа - дар за живот, и да је важно да о томе свако од нас размишља, јер када се један живот гаси - много других може бити спасено.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Без обзира да ли планирате дипломске или мастер студије, или сте већ у пословном свету па желите да се усавршавате, неопходна је воља и рад на себи како бисмо...


Руске трупе су током дана извеле серију напада на циљеве на територији Украјине, укључујући Полтавску и Дњепропетровску област. На интернету су се појавили снимци уништења Су-27

Нове мере су усмерене на компаније у земљама попут Кине у покушају да „обесхрабре“ трговину са Москвом


Споменик "Крила слободе" Бошњаци су изградили на србској земљи на Жучи коју је од власника Срба откупила сарајевска општина Нови Град по мизерној цијени од четири КМ по метру...

Зараћене стране наводно нису успеле да постигну споразум о примирју и ослобађању талаца


Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА