BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Киви у Приједору, памук на Дрини

Киви у Приједору, памук на Дрини
09.11.2007. год.

Кроз двориште и башту Александре и Николе Бартоша, у Приједору, не можете проћи, а да не баците поглед на, за наше поднебље, необичне биљке: киви, лимун и јапанску јабуку. Ни паприка код Бартоша није као код осталог свијета.

Џиновске Александрине паприке досежу висину и до три метра. Иако им је на отвореном простору сезона давно прошла, у пластенику Бартоша још увијек су зелене и пуне плодова.

- Када виде ове паприке, многи мисле да сјеме набављам из иностранства, али то су обичне домаће паприке. Битна је обрада земље. Уколико се правилно обраде, све паприке могу високо нарасти и дати добре плодове - објашњава ова домаћица, која своје паприке и друго поврће произведено у пластеницима продаје на приједорској пијаци.

Воли, каже, све биљке, а посебно оне које су ријетке на нашим просторима. Тако је прије неколико година у своје двориште из Црне Горе донијела киви и посадила га. Већ годинама киви рађа и то рекордним приносима.

- Лани сам имала 25 килограма овог воћа, које укусом и величином ништа није лошије од оног које се набавља из јужних крајева - каже Александра Бартош.

Јапанска јабука, која се прилично разликује од домаће, посебно плијени пажњу пролазника. Бартоши имају и неколико стабала лимуна који већ годинама дају плодове. Нека стабала овог јужног воћа Александра је продала, али оно што јој је остало сачуваће за своју породицу, јер лимун споро расте и треба времена да се дочекају први плодови.

- Нисам прихватила чак ни понуду да једно стабло продам за 500 марака - вели Александра.

Киви гаји и месар из Српца, Сретен Шешић, који је прве саднице овога воћа на Саву донио прије 20 година.

- На љетовању у Бару спријатељио сам се с професором воћарства Ранком Поповићем који ми је поклонио четири саднице и дао литературу и упутства. Данас имам 15 стабала од којих 13 рађа, а два служе као опрашивачи - каже Сретен Шешић.

Упркос суши ове године је убрао 600 килограма кивија: Дио је поклонио пријатељима, остало продао по пиљарницама.

- Киви се лако узгаја, ђубри се стајњаком, а једина је обавеза редовно залијевање. По савјету професора Поповића, кад год узмем чашу воде да попијем, ја залијем и киви - каже Шешић и додаје да младе саднице, до треће године, док не одрвене, треба добро чувати од мраза.

Киви се некад гајио и на Дрини, у Зворнику. И не само киви него и кикирики и памук. Тако бар тврди Срећо Остојић, метеоролог аматер, који се овим необичним хобијем бави пуних 60 година. Као најтоплију годину у свом скоро деведесетогодишњем животном вијеку памти 1946.

- Зворник се те године бијелио од памука - сјећа се чика Срећо.

Ипак, ту авантуру Зворничани више нису поновили, јер им то ни клима ни неке друге околности нису дозволиле.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник

Руске трупе су ноћу извеле серију беспилотних летелица камиказа на различите циљеве украјинских формација. У Гребенки, Кијевска област, Герани су погодили складишта нафте у Харк


Мађарски премијер тврди да се ЕУ приближава тачки без повратка у Украјини која би могла довести до војног сукоба са Русијом.

Тренд је углавном био вођен секторима који нису ресурси, рекао је председник


Руске трупе су извршиле ударе на положаје Оружаних снага Украјине у позадинским областима територије под контролом кијевског режима, укључујући и област Хмељницки. ОСУ су изврши


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА