BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Република Српска се повлачи из Сарајева?

Република Српска се повлачи из Сарајева?
31.10.2007. год.

 
САРАЈЕВО - ОХР је саопштио да високи представник Мирослав Лајчак не намерава да преиначи своје одлуке о изменама Закона о Савету министара и пословницима оба дома парламента БиХ. Саопштење из кабинета високог представника је стигло свега неколико сати пре почетка седнице Савета за имплементацију мира, у кога су упрти сви погледи, а нарочито они из Бањалуке. Раније је Скупштина Републике Српске усвојила Декларацију у којој се истиче да је Лајчак својим последњим мерама прекршио Дејтонски споразум. Из РС најављују да ће у понедељак, када се слегну утисци после састанка Савета за имплементацију мира, донети коначне закључке, па и оне о евентуалним оставкама представника Срба у извршној власти БиХ.
Некако у исто време јуче је Колегијум Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ прихватио иницијативу посланика ПДП-а Младена Иванића и Бранка Докића за преиспитивање Бонских овлашћења високог представника.
-ОХР је размотрио закључке Владе Републике Српске и оценио да није понуђен ниједан аргумент који би указивао да Лајчакова одлука угрожава интересе спрског народа - рекао је јуче портпарол ОХР-а Фране Мароевић.
Он је истакао да ОХР остаје при ставу да нема потребе да се повуче или измени Лајчакова одлука, јер је она „у потпуности у складу са Уставом БиХ и ни на који начин не угрожава позицију било ког ентитета или конститутивног народа“. Такође, ОХР жали што Влада РС није прихватила понуду да дефинише правно тумачење ОХР-а као аутентично правно тумачење.


ХАГ „ЗАБОРАВИЛИ“


У извештају о досадашњем напретку у БиХ, који је ОХР спремио за седницу Савета, према сазнањима Гласа, нема помена о сарадњи Републике Српске и Хашког трибунала, коју је чак и председник тог суда Фаусто Покар похвалио пред Уједињеним нацијама. Зато ће, тврде наши извори, премијер Додик упитати представнике међународне заједнице зашто тај плус Српске није наведен у поменутом извештају.

САВЕТИ ХРВАТА

За званични став Скупштине РС Лајчаковим мерама гласало је 77 посланика, док је шест њих било против. Челник Парламента Игор Радојичић рекао је да ће у понедељак на дневном реду бити ниво БиХ и захтев за укидање Бонских овлашћења високог представника. А потпредседник РС, Хрват, Давор Чордаш саветовао је јуче званичнике РС да изнесу јасне ставове о неким питањима, како не би погрешили као хрватске странке 2001, због чега им је тадашњи високи представник наметнуо уставне промене.
Упитан да ли ће, остане ли Влада РС при своме, ОХР посегнути за неким мерама, казао је да је ОХР спреман на све ситуације, али да Лајчак не најављује унапред своје мере.
Савет за имплементацију мира почео је са радом јуче касно поподне, посао ће наставити данас, а званичне закључке донети тек сутра. Цело заседање затворено је за јавност, а информације ће бити пласиране путем саопштења. До закључења овог издања нашег листа први састанак, на којем су учесници износили своје ставове, није био завршен.
Од представника Срба, чији говори по протоколу не могу да буду дужи од пет минута, планирано је да своје ставове изнесу премијер Републике Српске Милорад Додик и председник Партије демократског прогреса и посланик у Дому народу БиХ Младен Иванић. План је био, како сазнајемо, да још једном изнесу аргументе зашто одлуке високог представника не могу да буду прихваћене у Републици Српској, која „неће дозволити да се остави отворена могућност прегласавања Срба у институцијама БиХ“. Такође, Додик и Иванић желе да представницима свих држава и организација које су у Савету за имплементацију мира понуде подробну правну аргументацију у прилог својим тврдњама.
А с друге стране, Мирослав Лајчак ће поновити да је и те како имао разлога да се лати поменутих мера, да не намерава од њих одустати, али да ће још једном званичној Бањалуци понудити озбиљан разговор.
Осим топ теме „Лајчакове мере“, Савет за имплементацију мира разматраће и напредак који су стране у БиХ постигле у правцу имплементације Дејтонског споразума. Мароевић је навео јуче да ће Савет „посебно размотрити функционалност заједничких институција на нивоу БиХ, недостатак напретка у одређеним областима, укључујући и расподелу државне имовине, али и позитивне показатеље да лидери у БиХ покушавају да пронађу споразум“.
-Савет ће разговарати и о перспективи БиХ да се придружи ЕУ, што је тренутно блокирано. Међутим, трачак наде у том смеру показао се у недељу у Мостару - рекао је он и додао да не види потребу да Савет расправља о Бонским овлашћењима.



  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА