BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дан када су САД убиле 290 путника иранског авиона

Дан када су САД убиле 290 путника иранског авиона
03.07.2019. год.

  
Трећег јула 1988. године са аеродрома у Бандар Абасу на лету 655 према Дубаију полетио је путнички авион "Ербас А300", компаније "Иран eир" у коме се налазило 290 људи, од којих 66 дјеце и 16 чланова посаде.

Док је ирански путнички авион, поштујући међународне стандарде, повећавао висину летења изнад иранских територијалних вода у Персијском заливу, погодиле су га двије ракете испаљене са америчког ратног брода "Винсент". Ирански авион је срушен, сви путници и чланови посаде су страдали.

Званични Вашингтон никада се није извинио Ирану за обарање авиона. Тадашњи амерички предсједник Џорџ Буш старији, изјавио након ицидента: “Да се никад неће извинити за поступке Сједињених Држава без обзира на чињенице“. Службено објашњење САД-а било је да је путнички авион препознат као ирански ловац Ф-14 "Томкет". То објашњење је парадоксално када се узме у обзир да је наведени амерички ратни брод био опремљен најмодернијим "Еџис" системом и мултифункционалним фазним 3D радаром, који је тада сматран поносом америчке морнарице.

Официр одговоран за злочин, заповједник бојног брода "Винсет" са кога су испаљени пројетили, капетан Вилијам Роџерс не само да није позван на одговорност, већ је касније одликован медаљом Легије заслужних за службу током 1987. и 1989. године.



Међутим након извјесног времена су испливали извјештаји официра који су служили на другим америчким ратним бродовима стационираним у Персијском заливу, који непосредно прије напада на ирански путнички авион изражавају забринутост због каријеризма капетана Роџерса, описујући га као особу која је “била спремна учинити све како би добила чин адмирала – па чак починити и злочин против човјечности“.



Четврт вијека након трагедије иранског путничког авиона, Ајван Еланд аналитичар калифорнијског Независног института осврнуо се следећим ријечима на инцидент: “Да ли се Американци сјећају иранског путничког авиона који је без било каквог извињења оборен изнад Персијског залива ракетним системом "Еџис"? Тим чином САД су се умијешале у иранско-ирачки рат и стале на страну Садама Хусеина. Наравно да се не сећају, зато што се несрећни случај своди на горку истину да се Американци не баве историјом“.

IN4S



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас

Председник Владимир Зеленски ће можда морати да донесе „тешке изборе“ суочен са новом руском офанзивом на истоку


Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА