BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Русија се обавезала да брани Јерменију у случају рата са Азербејџаном – Јереван

РТ: Русија се обавезала да брани Јерменију у случају рата са Азербејџаном – Јереван
17.11.2021. год.

Након низа ватрених окршаја и смртних случајева на граници земље са Азербејџаном, Јерменија је саопштила да очекује од Русије да се умеша и помогне да се спречи повратак свеопштег сукоба који прети прекиду ватре који подржава Москва.


Секретар Савета за националну безбедност Јерменије Армен Григорјан је изјавио да су азербејџанске снаге ушле на територију Јерменије у среду „актом агресије“.

„Године 1997. Јерменија и Русија су се договориле да узајамно помажу једна другој у таквим случајевима“, рекао је он.

„У том смислу, обратили смо се Москви.

Упитан да објасни какву помоћ тражи Јереван, званичник је рекао да се нада да ће дипломатским каналима доћи до решења. Међутим, ако то није могуће, „онда је неопходно решити проблем војним средствима“.

Азербејџан је у среду саопштио да је седам његових војника погинуло током борбених дејстава, а да је 10 повређено. У међувремену, Јереван је пријавио једног погинулог, али је саопштио да је изгубио комуникацију са 24 припадника војске, који се и даље воде као нестали.

Ситуација на азербејџанско-јерменској граници се стабилизовала од извештаја о сукобима 16. новембра, према наводима обе стране. Руски министар одбране Сергеј Шојгу позвао је две бивше совјетске републике да зауставе све акције које би могле да погоршају тензије. Москва је накнадно саопштила да је дошло до обуставе борби.

Обе стране упиру прстом једна у другу за најновије сукобе, при чему Јерменија оптужује Азербејџан за инвазију на њену територију и заробљавање бројних војника, као и за заузимање објеката на граници.

Азербејџан је међутим саопштио да је деловао у самоодбрани, тражећи јерменско противтенковско оружје које је наводно пуцало на његове положаје преко границе.

Сукоби су изазвали забринутост због наставка потпуног сукоба, при чему су обе земље прошле године водиле крвави рат око спорне регије Нагорно-Карабах. Регион је де јуре део Азербејџана, али га последњих година води етничка јерменска већина.

Споразумом који је посредовала Москва окончан је сукоб у региону и тамо су послате мировне снаге. Споразум је такође било предвиђено да Јереван уступи Бакуу значајни део територије, које су држали Јермени од крвавог сукоба раних 1990-их.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Јерменски војници, фото: © AFP / ARIS MESSINIS / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА