BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕУ: Прошло је време када је Србија могла да седи на више столица, посебно у домену санкција Русији

ЕУ: Прошло је време када је Србија могла да седи на више столица, посебно у домену санкција Русији
26.01.2023. год.

Известилац Европског парламента (ЕП) за Србију Владимир Билчик оценио је да се, ако Србија седи "у зачељу воза за ЕУ", онда подразумева да то са собом носи неке последице.

Он је у интервјуу за Глас Америке прецизирао да унутар ЕУ нема разговора о прекиду преговора са Србијом, те указао да неће бити напретка у преговарачком процесу ако не буде помака у домену владавине права, дијалогу Београда и Приштине и усклађивању спољне политике са Бриселом – пре свега у домену санкција Русији.

Известилац ЕП је казао и да је могуће да стране инвестиције буду угрожене због актуелне позиције Србије, те поручио да је "прошло време када је могло да се седи на више столица".

"Цео тај процес није компатибилан са развијањем веза са ратнохушкачким, аутократским земљама. Да будем веома јасан – прошло је време када сте могли да седите на више столица. Ако Србија жели да напредује ка ЕУ, мора да направи јасне изборе."

Упитан о у нацрту извештаја о Србији у коме је навео да ће темпо приступања Србије ЕУ зависити од владавине права, нормализације односа са самопроглашеним Косовом и усклађивања спољне политике са ЕУ, посебно у домену санкција Русији, он је одговорио да је "важно разумети" да су ове три ствари испреплетане.

"Нормализација односа Београда и Приштине, рад на владавини права, демократији и реформама, као и усклађивање са позицијом ЕУ у спољној политици, посебно од како је Русија кренула у инвазију на Украјину - све то је повезано", рекао је он.

Према његовим речима, што више Србија буде урадила на реформама, демократији и усклађивању, биће лакше дискусије у дијалогу Београда и Приштине.

"А што више буде напредовала у дијалогу, биће лакше отварање и других области у европским интеграцијама. Значи, све је то повезано у један пакет, и тај пакет се не може избећи", казао је он.

Упитан ако Србија не буде испунила критеријуме у овим областима, да ли ће преговори бити прекинути или само неће бити напретка, он је одговорио да нико у Бриселу не говори о замрзавању преговарачког процеса.

"Све што је до сада отворено – тако и стоји, али кључне одлуке су у рукама Србије. И ту није реч о спољном притиску, неком ултиматуму ЕУ, реч је о избору Србије", рекао је он.

"Наставићемо да разговарамо, наставићемо да шаљемо исте политичке поруке и процењиваћемо напредак у преговорима на основу избора које Србија буде правила у домену спољне политике, дијалогу Београда и Приштине и унутрашњим реформама", рекао је он.

Упитао о и нацрту извештаја у коме је исказао забринутост за много ствари повезаних са Русијом, он је одговорио да је "време је да се направи избор".

"То је порука коју шаљемо све време од фебруара 2022. и неће се променити. Србија мора да изабере", рекао је он.

"Ако има потенцијалног утицаја трећих земаља на политику, бизнис, животну средину – и ти утицаји долазе из држава које су отворено непријатељски настројене према Европи, њеним принципима, онда се подразумева да ће то имати важне последице по економију, политику, инвестициону климу. И то није питање неких тајних разговора, већ реалности."

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Восток



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © EU/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА