Амерички Стејт департмент одобрио је продају Тајвану муниције и компоненти војних возила у вредности до 440 милиона долара, саопштио је Пентагон у четвртак. Одобрење је последњи у низу сличних потеза Вашингтона, направљених услед појачаних тензија са Кином.
Стејт департмент је одобрио два одвојена уговора о оружју, према обавештењима објављеним на веб-сајту Агенције за безбедност у области одбране САД. Првим уговором, вредним 332,2 милиона долара, Тајван ће набавити муницију за топове калибра 30 мм, укључујући и високоексплозивне гранате.
Други уговор се тиче логистичке подршке од 108 милиона долара, а САД ће обезбедити резервне делове и делове за поправку за разна војна возила и платформе за оружје.
Обе продаје, навео је Пентагон, подржаће „сталне напоре Тајвана да модернизује своје оружане снаге и одржи кредибилну одбрамбену способност“.
Конгрес сада има месец дана да разговара о овим продајама и затражи да се оне блокирају или измене. С обзиром да већина демократа и републиканаца подржава тврдолинијашки став председника Џоа Бајдена о Кини, мало је вероватно да ће се то догодити.
Саопштење је уследило три месеца након што је Стејт департмент одобрио продају ракета у вредности од 619 милиона долара за тајванску флоту америчких борбених авиона Ф-16. Одвојено, Вашингтон и Тајпеј наводно преговарају о могућем снабдевању војном помоћи од 500 милиона долара, која не би захтевала одобрење и која би била извучена из постојећих америчких залиха.
Тајванско министарство одбране саопштило је у петак да ће продаја ојачати одбрану острва од кинеске „ширеће војне претње и сиве тактике“, мислећи на кинеско испитивање тајванске противваздушне одбране дроновима и другим авионима.
Кина је упорно тврдила да америчка продаја оружја охрабрује владу острва и крши принцип „Једне Кине“, према којем САД признају, али не подржавају, кинески суверенитет над Тајваном.
Тензије између САД и Кине расту од прошле године, када је тадашња председница Представничког дома Ненси Пелоси посетила Тајпеј. Председник Бајден је касније неколико пута изјавио да ће употребити војну силу да одбрани хипотетички кинески напад. Пекинг је одговорио ограничавањем дипломатског контакта са Вашингтоном и покретањем војних вежби око Тајвана, а Бајден је додатно подстакао тензије раније овог месеца када је кинеског председника Си Ђинпинга назвао „диктатором“ одмах након састанка америчких и кинеских највиших дипломата.