eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Кремљ објашњава заплену стране имовине

Кремљ објашњава заплену стране имовине
26.04.2023. год.
Русија је преузела привремену контролу над комуналним предузећима у власништву финског Фортума и немачког Унипера


Преузимање контроле над стратешким страним средствима у Русији омогућиће Москви да ефикасно одговори на потенцијалну конфискацију имовине руских компанија у иностранству, изјавио је у среду портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Руски председник Владимир Путин потписао је у уторак декрет којим се дозвољава привремено преузимање стране имовине која се сматра критичном за енергетску безбедност земље. Федералној агенцији за управљање имовином наложено је да успостави екстерну контролу над руским филијалама финске енергетске компаније Фортум и немачког Унипера.

Према речима Пескова, имовина две компаније стављена је под управу агенције чим је указ потписао председник.

Портпарол је додао да тај потез „одражава став западних држава према страној имовини која припада руским компанијама“.

„Главни циљ овог корака је стварање компензационог фонда за потенцијално коришћење у мерама „око за око” као одговор на експропријацију руске имовине у иностранству“, рекао је Песков. Он је додао да један број држава систематски спроводи брзу транзицију са привремене управе на стварну конфискацију.

Уредба се не бави имовинским питањима и не лишава власнике имовине, нагласио је Песков, напомињући да би листа имовине која је била предмет те мере могла бити проширена.

Унипер, наведен у додатку уредбе, поседује 83,73% Унипро-а, који управља пет електрана укупног капацитета преко 11 гигавата у Русији и има око 4.300 запослених. Фински државни Фортум држи 98,2% удела у локалној подружници Фортум ПЈСЦ.

Руски одговор долази месецима након што су сличне потезе повукле Немачка и Пољска. У јуну 2022. немачке власти су преузеле Гаспром Германију. У новембру је Варшава запленила Гаспромов удео од 48 одсто у заједничком предузећу Еуропол ГАЗ, власника пољског дела гасовода Јамал-Европа. Заплењена је и пољска подружница Новатека, која се бавила течним природним гасом и другим угљоводоницима. Њена имовина је стављена на продају раније овог месеца.

У септембру 2022, Берлин је запленио удео Росњефта у три велике рафинерије нафте, што чини 12% укупног капацитета прераде у земљи. Немачки судови су одбацили жалбе Росњефта на тај потез. Закон који је Бундестаг усвојио 20. априла омогућава директну експропријацију руске имовине од стране Немачке.


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti




  • Извор
  • Танјуг
  • © Global Look Press / Petrov Sergey/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Москва ће предузети мере које служе њеним интересима, изјавио је Дмитриј Песков

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова


Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА