BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Роскосмос“ развио пројекат космичке електране која ће преносити енергију на Земљу

„Роскосмос“ развио пројекат космичке електране која ће преносити енергију на Земљу
05.01.2022. год.

Руска космичка агенција "Роскосмос" развила је пројекат перспективне соларне космичке електране која ће преносити сунчеву енергију из космоса у тешко доступна подручја Земље или на друге космичке летелице, наводи се у саопштењу компаније "Руски космички системи" (РКС), који су део "Роскосмоса".


„Научници `Руских космичких система` завршили су рад на пројекту перспективне соларне космичке електране (СЦЕС). Развој ће обезбедити редовно снабдевање удаљеним - острвским, планинским и северним регионима Земље алтернативном електричном енергијом, без обзира на временске прилике, услове и доба дана, а такође ће омогућити пренос енергије на друге космичке летелице за планирано пуњење и у случају ванредних ситуација“, наводи се у саошптењу, преносе РИА Новости.


Комплекс космичке електране састојаће се од космичког и земаљског дела. У космосу ће се налазити модул предајника - космичка летелица без посаде површине 70 квадратних метара, која акумулира енергију Сунца и преноси је на Земљу. На Земљи ће се налазити пријемни модул - систем земаљских мобилних антена које примају сунчеву енергију из космичке летелице преко ласерског канала, који ће је трансформисати и дистрибуисати.

Пренос енергије са станице на Земљу могућ је уз минималне губитке енергије, док су соларни панели који се налазе у космосу вишеструко енергетски ефикаснији од оних који се налазе на Земљи, наводи се у саопштењу РКС-а.

"У космосу је ефикасност коришћења сунчеве енергије десетине пута већа. Може се претворити у ласерски зрак и пренети на Земљу уз минималан губитак енергије. Овај развој је одлична алтернатива термонуклеарној енергији", каже Марија Баркова, инжењер истраживања у Оделењу за развој напредне опреме РКС-а.

Космичка електрана ће бити опремљена управљачким уређајем који омогућава уравнотежену дисперзију енергије, као и систем за акумулацију вишка сунчеве енергије.

Претпоставља се да ће такве космичке електране бити у сунчево-синхроним орбитама са нагибом од 82, 90 и 98 степени. Прецизно циљање ласерског зрака на покретне земаљске антене биће обезбеђено софтверским пакетом за синхронизацију.

Раније је објављено да је експеримент бежичног преноса електричне енергије коришћењем ласерског зрачења укључен у програм научних истраживања спроведених на руском сегменту Међународне космичке станице.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Роскосмос/Сергей Рязанский/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...


Град Панчево и компанија НИС наставили су вишегодишње партнерство реализацијом новог пројекта у оквиру програма „Заједници заједно“. Овог пута, компанија НИС подржала је реконструкцију и уређење улазног хола Музичке...

Компанија НИС започела је трећу сезону праксе за оператере у којој ове године учествују ученици који су тек завршили одабране смерове Машинске школе „Панчево“, Техничке школе „23. мај“ и...


На 65. Међународној математичкој олимпијади (International Mathematical Olympiad – IMO), која је од 11. до 22. јула одржана у Бату у Великој Британији, свих шест такмичара олимпијског тима Србије...

КЛИМАТИЗАЦИЈА простора постала је стандард у савременом животу, посебно током врућих периода којих, због климатских промена, има све више.


Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА